aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Workowy eksperyment

12 sierpnia 2003

Od maja w Czyżówce – najmniejszym sołectwie w gminie Trzebinia, prowadzona jest pilotażowa akcja selektywnej zbiórki odpadów wtórnych. Mieszkańcy wsi, co miesiąc otrzymują za darmo specjalnie oznaczone worki, do których mogą wrzucać czyste i posegregowane śmieci. Znane są już pierwsze efekty workowego eksperymentu.

Każde gospodarstwo domowe w Czyżówce otrzymuje nieodpłatnie komplet odpowiednio oznaczonych worków, do których mogą wrzucać posegregowane śmieci: szkło białe i kolorowe, makulaturę oraz plastik i aluminiowe puszki. Raz w miesiącu, dzień przed wywozem śmieci z domów, pracownicy trzebińskich Usług Komunalnych zbierają worki z posegregowanymi odpadami. 
 
Worki z posegregowanymi śmieciami zbieraliśmy już dwukrotnie. Za pierwszym razem było ich niewiele, natomiast za drugim wywieźliśmy ich około 80. Mieszkańcy wsi potrafią się zdyscyplinować, odpady wyrzucane do worków są czyste, a dzięki temu nic nie muszą płacić za odbiór posegregowanych śmieci – zaznacza Adam Pasternak, kierownik bazy sprzętu i realizacji usług w Usługach Komunalnych "Trzebinia".
 
Władze gminy już od 1998 roku organizują selektywną zbiórkę odpadów. Akcję rozpoczęto od kilkunastu stanowisk z trzema rodzajami pojemników dzwonowatych na szkoło, makulaturę i plastik. Obecnie na terenie gminy znajduje się około 60 takich stanowisk. Niestety dotychczasowe doświadczenie wykazało, że ten system się nie sprawdza. Mieszkańcy wrzucają do dzwonów bardzo dużo nieposegregowanych i "brudnych" śmieci, które w takim przypadku od razu trafiają na wysypisko. Ponadto wokół tych pojemników tworzą się darmowe wysypiska odpadów. W związku z tym komisja ochrony środowiska działająca przy trzebińskiej Radzie Miasta wystosowała wniosek do władz Trzebini, by rozszerzyć od przyszłego roku akcję zbierania śmieci do worków o kolejne sołectwa.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę