Workowy eksperyment

12 sierpnia 2003

Od maja w Czyżówce – najmniejszym sołectwie w gminie Trzebinia, prowadzona jest pilotażowa akcja selektywnej zbiórki odpadów wtórnych. Mieszkańcy wsi, co miesiąc otrzymują za darmo specjalnie oznaczone worki, do których mogą wrzucać czyste i posegregowane śmieci. Znane są już pierwsze efekty workowego eksperymentu.

Każde gospodarstwo domowe w Czyżówce otrzymuje nieodpłatnie komplet odpowiednio oznaczonych worków, do których mogą wrzucać posegregowane śmieci: szkło białe i kolorowe, makulaturę oraz plastik i aluminiowe puszki. Raz w miesiącu, dzień przed wywozem śmieci z domów, pracownicy trzebińskich Usług Komunalnych zbierają worki z posegregowanymi odpadami. 
 
Worki z posegregowanymi śmieciami zbieraliśmy już dwukrotnie. Za pierwszym razem było ich niewiele, natomiast za drugim wywieźliśmy ich około 80. Mieszkańcy wsi potrafią się zdyscyplinować, odpady wyrzucane do worków są czyste, a dzięki temu nic nie muszą płacić za odbiór posegregowanych śmieci – zaznacza Adam Pasternak, kierownik bazy sprzętu i realizacji usług w Usługach Komunalnych "Trzebinia".
 
Władze gminy już od 1998 roku organizują selektywną zbiórkę odpadów. Akcję rozpoczęto od kilkunastu stanowisk z trzema rodzajami pojemników dzwonowatych na szkoło, makulaturę i plastik. Obecnie na terenie gminy znajduje się około 60 takich stanowisk. Niestety dotychczasowe doświadczenie wykazało, że ten system się nie sprawdza. Mieszkańcy wrzucają do dzwonów bardzo dużo nieposegregowanych i "brudnych" śmieci, które w takim przypadku od razu trafiają na wysypisko. Ponadto wokół tych pojemników tworzą się darmowe wysypiska odpadów. W związku z tym komisja ochrony środowiska działająca przy trzebińskiej Radzie Miasta wystosowała wniosek do władz Trzebini, by rozszerzyć od przyszłego roku akcję zbierania śmieci do worków o kolejne sołectwa.


POWIĄZANE

- Festyn "Barwy lata, dary jesieni" i "Krajowe Dożynki Ekologiczne" w Przysieku ...

Jeśli mają się spełnić prognozy specjalistów EKO branży, mówiące o dojściu warto...

Trzy czwarte unijnych dopłat trafia obecnie do 20 proc. najbardziej uprzemysłowi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę