Współpraca się opłaca

13 listopada 2015
5 i 6 listopada trwała konferencja pt. „Współpraca się opłaca” – rolnictwo i przetwórstwo ekologiczne jako szansa dla zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich województwa pomorskiego, którą zorganizował Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.

Ważną częścią konferencji była prezentacja dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego i organizacji łańcucha żywności ekologicznej podczas której praktycy - rolnicy i przetwórcy, podzielili się doświadczeniami oraz wypracowanymi przez siebie metodami radzenia sobie z trudnościami.

Pierwszy dzień konferencji zakończył moderowany panel dyskusyjny prowadzony przez Michała Rzytkiego - Naczelnika Wydziału Rolnictwa Ekologicznego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz Alicję Łepek z PODR. Aktywny udział i duże zaangażowanie w dyskusję potwierdziło, że dobór tematyki był adekwatny do oczekiwań uczestników i poruszał aktualne zagadnienia.

- Rolnictwo ekologiczne dynamicznie się rozwija, dlatego tak ważne było zorganizowanie tej konferencji. – mówi Aleksander Mach, Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. – Chcieliśmy, by każdy uczestnik zdobył jak największą wiedzę, więc drugi dzień konferencji upłynął nam na wyjeździe studyjnym do dwóch gospodarstw ekologicznych. Pierwszym z nich było gospodarstwo EKO Szkoła Życia w Wandzinie, które poprzez pracę w gospodarstwie rolnym prowadzi terapię integrującą osoby wykluczone. Prowadzi również działalność przetwórczą. Drugim gospodarstwem była przetwórnia mleka EkoNabiał w Grabowie. W obu gospodarstwach uczestnicy wyjazdu mieli sposobność skosztować specjałów – żywności ekologicznej wytwarzanej na miejscu.

Konferencja przyciągnęła wiele osób zainteresowanych rolnictwem ekologicznym. Wśród nich znaleźli się: Krzysztof Trawicki - Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Michał Rzytki – Naczelnik Wydziały Rolnictwa Ekologicznego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Aneta Gajger  - Zastępca Dyrektora Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Kazimierz Sumisławski - Zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Eugeniusz Dańczak – Dyrektor Agencji Rynku Rolnego, Stanisława Bujanowicz – Zastępca Dyrektora Pomorskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Co najważniejsze, konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród rolników i przetwórców ekologicznych oraz osób zainteresowanych takim sposobem prowadzenia działalności.

Partnerami w organizacji konferencji byli: Oddział Regionalny ARiMR w Gdyni, Pomorska Izba Rolnicza, Stowarzyszenie AgroEko Kaszuby oraz Portal Rolny – nowoczesnafarma.pl.

POWIĄZANE

Do udziału w konkursie zapraszamy rolników ekologicznych z województwa dolnośląs...

Pora na Pola to internetowy targ naturalnego jedzenia z dostawą do domu, który z...

Ruszyła kolejna edycja konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Zwyci...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę