aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Współpraca się opłaca

13 listopada 2015
5 i 6 listopada trwała konferencja pt. „Współpraca się opłaca” – rolnictwo i przetwórstwo ekologiczne jako szansa dla zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich województwa pomorskiego, którą zorganizował Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.

Ważną częścią konferencji była prezentacja dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego i organizacji łańcucha żywności ekologicznej podczas której praktycy - rolnicy i przetwórcy, podzielili się doświadczeniami oraz wypracowanymi przez siebie metodami radzenia sobie z trudnościami.

Pierwszy dzień konferencji zakończył moderowany panel dyskusyjny prowadzony przez Michała Rzytkiego - Naczelnika Wydziału Rolnictwa Ekologicznego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz Alicję Łepek z PODR. Aktywny udział i duże zaangażowanie w dyskusję potwierdziło, że dobór tematyki był adekwatny do oczekiwań uczestników i poruszał aktualne zagadnienia.

- Rolnictwo ekologiczne dynamicznie się rozwija, dlatego tak ważne było zorganizowanie tej konferencji. – mówi Aleksander Mach, Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. – Chcieliśmy, by każdy uczestnik zdobył jak największą wiedzę, więc drugi dzień konferencji upłynął nam na wyjeździe studyjnym do dwóch gospodarstw ekologicznych. Pierwszym z nich było gospodarstwo EKO Szkoła Życia w Wandzinie, które poprzez pracę w gospodarstwie rolnym prowadzi terapię integrującą osoby wykluczone. Prowadzi również działalność przetwórczą. Drugim gospodarstwem była przetwórnia mleka EkoNabiał w Grabowie. W obu gospodarstwach uczestnicy wyjazdu mieli sposobność skosztować specjałów – żywności ekologicznej wytwarzanej na miejscu.

Konferencja przyciągnęła wiele osób zainteresowanych rolnictwem ekologicznym. Wśród nich znaleźli się: Krzysztof Trawicki - Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Michał Rzytki – Naczelnik Wydziały Rolnictwa Ekologicznego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Aneta Gajger  - Zastępca Dyrektora Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Kazimierz Sumisławski - Zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Eugeniusz Dańczak – Dyrektor Agencji Rynku Rolnego, Stanisława Bujanowicz – Zastępca Dyrektora Pomorskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Co najważniejsze, konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród rolników i przetwórców ekologicznych oraz osób zainteresowanych takim sposobem prowadzenia działalności.

Partnerami w organizacji konferencji byli: Oddział Regionalny ARiMR w Gdyni, Pomorska Izba Rolnicza, Stowarzyszenie AgroEko Kaszuby oraz Portal Rolny – nowoczesnafarma.pl.

POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę