aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Z czego biopaliwa?

8 sierpnia 2003

Dzisiaj na ostatnim przed letnią przerwą posiedzeniu Senat rozpatrzy ustawę o biopaliwach. Jeżeli nie wykreśli z niej dwóch feralnych słów może okazać się, że ci, którzy mieli na biopaliwach, najwięcej skorzystać, a więc producenci rzepaku, nie skorzystają nic, bo biopaliwa będziemy wytwarzać z oleju palmowego lub sojowego.

Ministerstwo rolnictwa uspokaja i twierdzi, że producenci rzepaku wyolbrzymiają zagrożenie. Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku protestuje przeciwko zawartej w ustawie o biopaliwach definicji "surowców rolniczych", z których można wytwarzać biododatki. W ustawie wśród tych surowców wymieniono między innymi rzepak, ziarna zbóż, kukurydze, buraki i ziemniaki, a także "inne rośliny". 
 
I właśnie o skreślenie sformułowania "inne rośliny" apelują plantatorzy rzepaku. Ich zdaniem pozostawienie tych dwóch niewinnie brzmiących słów otworzy furtkę do wytwarzania biododatków z soi i palmy. Dzisiaj obawiamy się o te surowce, bo olej sojowy i palmowy jest najtańszy – mówi Mariusz Olejnik z Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku. 
 
Ministerstwo rolnictwa uważa, że plantatorzy widzą zagrożenie tam, gdzie go nie ma. Zdaniem urzędników producenci rzepaku powinni zacząć się bardziej martwić jak zwiększyć produkcję tego surowca, aby w przyszłości nie trzeba go było importować, bo o produkcji biopaliwa z oleju palmowego lub sojowego nie ma mowy. Z informacji, którymi ja dysponuję, od najwyższej klasy fachowców krajowych i nie tylko, jednoznacznie wynika, że olej palmowy i olej sojowy nie mogą być powszechnie stosowane do produkcji estrów. – zapewnia Kazimierz Żmuda z MRiRW. 
 
Ministerstwo rolnictwa stoi na stanowisku, że wykreślenie słów "inne rośliny" byłoby błędem, bo w przyszłości uniemożliwiłoby rolnikom produkcje biododatków na przykład ze słonecznika lub innych alternatywnych upraw. Głosowanie nad ustawą o biopaliwach odbędzie się jeszcze dzisiaj.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę