aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Za wrażliwość na przyrodę

10 maja 2004

Już po raz dziesiąty Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał Zielone Czeki. - Nie dla sławy i pieniędzy, ale dla głębszych celów - tak podczas ceremonii wręczenia "Zielonych czeków" mówił o zwycięzcach Olgierd Wieczorek, przewodniczący Kapituły Nagród. - Robią to, aby wesprzeć przyrodę, zabezpieczyć naszą przyszłość na ziemi. Dobrze, gdy ktoś po drodze to zauważy i doceni.

Specjalną nagrodę za wieloletnią działalność badawczą związaną z finansowaniem ochrony środowiska dostał prof. zw. dr hab. Franciszek Piontek z Kierownik Katedry Teorii Programowania i Rozwoju Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. - Ze wszystkich badań i analiz, które przeprowadziliśmy można wysnuć jeden podstawowy wniosek: fundusze, które w głównej mierze zajmują się dofinansowaniem do inwestycji ekologicznych wcale nie są monopolistami i nie szkodzą rynkowi. Wprost przeciwnie, pomagają wyrównywać szanse wśród pozostałych instytucji - podsumował swoje badania profesor, dziękując za przyznanie nagrody.

Swojej radości nie ukrywały też nauczycielki z powiatu zawierciańskiego, które doceniono za działalność Międzyszkolnego Klubu Ekologicznego. - To nagroda także dla naszych uczniów - podkreślały.

Wszyscy laureaci zapewniali, że pieniądze przeznaczą na dalszą działalność proekologiczną.

Lista laureatów

Nagrody WFOŚiGW przyznawane z okazji Dnia Ziemi w roku 2004 otrzymali:
Kategoria:
Inwestycje proekologiczne:
Nagroda zespołowa - Za budowę Ośrodka Turystyczno-Narciarskiego na Górze Żar w Międzybrodziu, jako inwestycja proekologiczna - dla:

Andrzeja Marszałka - przewodniczącego Rady Społecznej Górskiej Szkoły Szybowcowej w Międzybrodziu, prowadzącego wszystkie sprawy związane z organizacją budowy Ośrodka, Wojciecha Kosa - pomysłodawcy i inicjatora budowy Ośrodka.

Kategoria:
Projekty i programy:

Nagroda zespołowa - Za opracowanie i wdrożenie programu ,Wolierowej hodowli głuszca w celu jego reintrodukcji w lasach karpackich" - dla:

Witolda Szozdy, Zenona Rzońcy - inicjatorów i twórców programu przywracającego głuszca - symbolu współistnienia człowieka z przyrodą - beskidzkim lasom.

Kategoria:
Prace naukowo-badawcze:

Nagroda zespołowa - Za wkład pracy w: Kartograficzne i modelowe odwzorowania środowiska wodnego dla oceny zasobów wodnych w warunkach antropopresji w woj. śląskim, dla prof. dr ha. Andrzeja Jankowskiego, dr. Damiana Absalona, dr Marzeny Lamparskiej-Wieland, dr. Andrzeja Kowalczyka, dr. Mieczysława Leśnioka - pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Nauk o Ziemi Uniwesytetu Śląskiego.

Kategoria:
Edukacja ekologiczna:

Nagroda zespołowa - Za wspólne działania Zespołu Nauczycieli posiadających szczególne osiągnięcia w edukacji ekologicznej z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych powiatu zawierciańskiego, dla:

Bożeny Bańskiej, Urszuli Ogurek, Jadwigi Gawińskiej, Bożeny Miklas, Stanisławy Niteckiej - nauczycieli biologii i geografii Liceów Ogólnokształcących w Zawierciu tworzących Międzyszkolny Klub Ekologiczny. Nagroda indywidualna - Za zaangażowanie i wkład pracy w walkę z ołowicą i ochroną dzieci przed narażeniem na ołów realizowaną w ramach Fundacji na Rzecz Dzieci "Miasteczko Śląskie", dla: Mieczysława Dumieńskiego

Kategoria: Inicjatywy i akcje proekologiczne:

Nagroda indywidualna - Za organizowanie i inicjowanie akcji i konkursów ekologicznych, dla:
Anny Tarkowskiej.

Za wieloletnią działalność badawczą, dotyczącą efektywności systemu finansowania ochrony środowiska w Polsce, dla: prof. zw. dr. hab. Franciszka Piontka, Kierownika Katedry Teorii Programowania i Rozwoju Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Dla kogo?

Wiesław Siwczak, prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach:

Zielonymi Czekami nagradzamy osoby, nie instytucje. Chcemy docenić ich indywidualną pracę i sprawić, by o nich usłyszano. Często są to osoby, które działają poza wielkimi miastami, gdzieś na prowincji. To dzięki takim osobom Śląsk z roku na rok jest ładniejszy i bardziej czysty.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę