Za wrażliwość na przyrodę

10 maja 2004

Już po raz dziesiąty Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał Zielone Czeki. - Nie dla sławy i pieniędzy, ale dla głębszych celów - tak podczas ceremonii wręczenia "Zielonych czeków" mówił o zwycięzcach Olgierd Wieczorek, przewodniczący Kapituły Nagród. - Robią to, aby wesprzeć przyrodę, zabezpieczyć naszą przyszłość na ziemi. Dobrze, gdy ktoś po drodze to zauważy i doceni.

Specjalną nagrodę za wieloletnią działalność badawczą związaną z finansowaniem ochrony środowiska dostał prof. zw. dr hab. Franciszek Piontek z Kierownik Katedry Teorii Programowania i Rozwoju Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. - Ze wszystkich badań i analiz, które przeprowadziliśmy można wysnuć jeden podstawowy wniosek: fundusze, które w głównej mierze zajmują się dofinansowaniem do inwestycji ekologicznych wcale nie są monopolistami i nie szkodzą rynkowi. Wprost przeciwnie, pomagają wyrównywać szanse wśród pozostałych instytucji - podsumował swoje badania profesor, dziękując za przyznanie nagrody.

Swojej radości nie ukrywały też nauczycielki z powiatu zawierciańskiego, które doceniono za działalność Międzyszkolnego Klubu Ekologicznego. - To nagroda także dla naszych uczniów - podkreślały.

Wszyscy laureaci zapewniali, że pieniądze przeznaczą na dalszą działalność proekologiczną.

Lista laureatów

Nagrody WFOŚiGW przyznawane z okazji Dnia Ziemi w roku 2004 otrzymali:
Kategoria:
Inwestycje proekologiczne:
Nagroda zespołowa - Za budowę Ośrodka Turystyczno-Narciarskiego na Górze Żar w Międzybrodziu, jako inwestycja proekologiczna - dla:

Andrzeja Marszałka - przewodniczącego Rady Społecznej Górskiej Szkoły Szybowcowej w Międzybrodziu, prowadzącego wszystkie sprawy związane z organizacją budowy Ośrodka, Wojciecha Kosa - pomysłodawcy i inicjatora budowy Ośrodka.

Kategoria:
Projekty i programy:

Nagroda zespołowa - Za opracowanie i wdrożenie programu ,Wolierowej hodowli głuszca w celu jego reintrodukcji w lasach karpackich" - dla:

Witolda Szozdy, Zenona Rzońcy - inicjatorów i twórców programu przywracającego głuszca - symbolu współistnienia człowieka z przyrodą - beskidzkim lasom.

Kategoria:
Prace naukowo-badawcze:

Nagroda zespołowa - Za wkład pracy w: Kartograficzne i modelowe odwzorowania środowiska wodnego dla oceny zasobów wodnych w warunkach antropopresji w woj. śląskim, dla prof. dr ha. Andrzeja Jankowskiego, dr. Damiana Absalona, dr Marzeny Lamparskiej-Wieland, dr. Andrzeja Kowalczyka, dr. Mieczysława Leśnioka - pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Nauk o Ziemi Uniwesytetu Śląskiego.

Kategoria:
Edukacja ekologiczna:

Nagroda zespołowa - Za wspólne działania Zespołu Nauczycieli posiadających szczególne osiągnięcia w edukacji ekologicznej z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych powiatu zawierciańskiego, dla:

Bożeny Bańskiej, Urszuli Ogurek, Jadwigi Gawińskiej, Bożeny Miklas, Stanisławy Niteckiej - nauczycieli biologii i geografii Liceów Ogólnokształcących w Zawierciu tworzących Międzyszkolny Klub Ekologiczny. Nagroda indywidualna - Za zaangażowanie i wkład pracy w walkę z ołowicą i ochroną dzieci przed narażeniem na ołów realizowaną w ramach Fundacji na Rzecz Dzieci "Miasteczko Śląskie", dla: Mieczysława Dumieńskiego

Kategoria: Inicjatywy i akcje proekologiczne:

Nagroda indywidualna - Za organizowanie i inicjowanie akcji i konkursów ekologicznych, dla:
Anny Tarkowskiej.

Za wieloletnią działalność badawczą, dotyczącą efektywności systemu finansowania ochrony środowiska w Polsce, dla: prof. zw. dr. hab. Franciszka Piontka, Kierownika Katedry Teorii Programowania i Rozwoju Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Dla kogo?

Wiesław Siwczak, prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach:

Zielonymi Czekami nagradzamy osoby, nie instytucje. Chcemy docenić ich indywidualną pracę i sprawić, by o nich usłyszano. Często są to osoby, które działają poza wielkimi miastami, gdzieś na prowincji. To dzięki takim osobom Śląsk z roku na rok jest ładniejszy i bardziej czysty.


POWIĄZANE

- Festyn "Barwy lata, dary jesieni" i "Krajowe Dożynki Ekologiczne" w Przysieku ...

Jeśli mają się spełnić prognozy specjalistów EKO branży, mówiące o dojściu warto...

Trzy czwarte unijnych dopłat trafia obecnie do 20 proc. najbardziej uprzemysłowi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę