aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Zalesienia - szansa dla wsi

1 sierpnia 2003

Zalesianie nieproduktywnych gruntów to szansa dla upadających gospodarstw. Rolnik, który zdecyduje się na sadzenie na swoim polu lasu, otrzymuje premię. Do domowej kasy wpada miesięcznie średnio sto pięćdziesiąt złotych za hektar. W ubiegłym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła rolnikom dwa miliony trzysta tysięcy złotych. Po naszym przystąpieniu do Unii Europejskiej premie za zalesianie mogą być większe.

Powiat miechowski jest jednym z najżyźniejszych w Małopolsce. Ale i tu nie wszystkie grunty nadają się do uprawy. Anna Rzemieniec dwa lata temu kupiła opuszczone gospodarstwo w Falniowie. Minionej wiosny zalesiła trzy i pół hektara.

Pani Anna co miesiąc otrzymuje z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa około ośmiuset złotych. To premia, jaką gwarantuje ustawa o zalesianiu gruntów rolnych. Warunki przyznawania i wysokość premii zmienią się po wejściu do Unii.

Jednorazowa dotacja w zależności od gatunku drzew wynosić będzie od trzech tysięcy czterystu do sześciu tysięcy dwustu złotych. Dotowane będzie grodzenie plantacji. Premia pielęgnacyjna w zależności od położenia uprawy od czterystu do pięciuset dwudziestu złotych. Do tego jeszcze premia zalesieniowa - tysiąc złotych za hektar. Pieniądze będą wypłacane co roku przez dwadzieścia lat.

W ubiegłym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła za zalesianie ponad dwa miliony złotych. W tym przewidziano dwadzieścia sześć milionów. Takie są plany. A na ich realizacji zależeć powinno nam wszystkim, bo lasów w kraju mamy mało.

Aby zachęcić rolników do przekształcania gruntów rolnych w leśne, leśnictwa bezpłatnie rozdają sadzonki. Zanim jednak się je otrzyma, trzeba się zgłosić do starostwa, które kwalifikuje wnioski.

Plany zalesień gruntów rolnych przyjęte przez rząd w 1997 roku są ambitne. Do dwa tysiące dwudziestego roku zakłada się posadzenie młodego lasu na siedmiuset tysiącach hektarów. Dla rolników to okazja do podreperowania budżetów.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę