Adama_Spyrale_1-31.05.21

Złapani na ekologię

22 kwietnia 2004

Coraz więcej katowiczan, którzy korzystając z dofinansowania gminy (do 1.800 zł) zainwestowali w ekologiczne ogrzewanie gazowe lub elektryczne, sygnalizuje chęć powrotu do ogrzewania na węgiel. Powodem są coraz wyższe ceny gazu i energii elektrycznej.

- Jesteśmy przerażeni, bo otrzymaliśmy w kwietniu rachunki za ogrzewanie gazowe w wysokości 1.500 zł, a nawet wyższe. Ostatnie odczyty mieliśmy w październiku lub grudniu, dlatego wielu z nas nie spodziewało się aż tak wysokich rachunków. Na dodatek nikt z nas nie wiedział, że znowu podrożała opłata stała. A gazownia zgadza się na rozłożenie spłaty długu tylko na dwie raty - opowiada Róża Mróz ze Stowarzyszenia Obrońców Lokatorów w Dębie.

Teresa Konopka z Górnośląskiej Spółki Gazownictwa wyjaśnia, że każdy z odbiorców gazu, a szczególnie osoby ogrzewające nim domy, mogą regulować rachunki w systemie miesięcznym. Jeżeli inkasent zbyt długo nie pojawia się u odbiorcy, może on sam zadzwonić i przez telefon podać stan licznika. Rachunek przyjdzie pocztą. Wówczas odbiorca może mieć większy wpływ na zużycie gazu.

Osoby, które zamierzają wrócić do ogrzewania na węgiel, muszą się liczyć z problemem. Każdy, kto otrzymał dotację z Urzędu Miasta na wymianę instalacji, podpisał umowę. W jej treści znajduje się zapis, że urząd zastrzega sobie prawo do żądania zwrotu dofinansowania, jeżeli nastąpi zmiana ogrzewania na węglowe. - Jesteśmy w kropce. Z jednej strony wysokie ceny gazu i źle zabezpieczone domy, z których ucieka ciepło. Z drugiej - umowa.

Jeżeli urzędnik stwierdzi jej niedotrzymanie, to będziemy musieli zwrócić pieniądze. Mieszkają tu starsi ludzie, którzy nie mają pieniędzy ani na jedno ani na drugie - mówi Róża Mróz.


POWIĄZANE

Europejski Plan Działania dla Rolnictwa Ekologicznego z 25 marca 2021 zwiastuje ...

Minister Grzegorz Puda odwiedził ekologiczne, certyfikowane gospodarstwo sadowni...

W dniu 11 lipca br. na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę