Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Zmiany w ekologii

5 września 2003

Rewolucyjne zmiany w ekologii. Dotychczas było tak - zakład, który zanieczyszcza środowisko stara się o pozwolenie, np. na zrzut ścieków, czy emisję hałasu i dostaje je, lub nie. Teraz musi starać się o tzw. pozwolenia zintegrowane, obowiązujące w Unii Europejskiej.

W Zachodniopomorskiem musi je dostać ponad 100 firm. Tyle, że nie bardzo wiedzą, jak je zdobyć. Pomoc zadeklarowali Duńczycy. W stargardzkiej cukrowni jest dziś wyjątkowo spokojnie. To cisza przed kampanią buraczaną. Cukrownia zatrudnia 180 osób. Dobrze prosperuje - to jej zalety. Ale są i wady. Produkuje ścieki, odpady, zanieczyszcza powietrze i emituje hałas. Ma na to pozwolenia, ale teraz musi się starać o kolejne - zintegrowane. Cukrownia musi przygotować odpowiedni wniosek i złożyć go w starostwie. Tylko nie bardzo wiadomo, jak ma wyglądać taki wniosek.

Głód wiedzy czuje też starostwo, które ma rozważyć wniosek. Dlatego urzędnicy, cukrownia i jeszcze dwie zachodniopomorskie firmy uczestniczą w specjalnym szkoleniu. Nauczycielami są doświadczeni w ochronie środowiska Duńczycy. Ubiegać się o pozwolenia musi ponad 100 zachodniopomorskich firm. To dla nich być, albo nie być. Nie ma żadnej taryfy ulgowej.

Większość firm ma czas na uzyskanie pozwoleń do 2007 roku, ale niektóre będą musiały je zdobyć już w przyszłym roku.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę