" "
Agrolok_280518

Znikną dzikie wysypiska

24 lipca 2003

Łabiszyn złożyła do Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska wniosek o dofinansowanie akcji likwidacji dzikich wysypisk. To tylko część planu walki z nielegalnymi hałdami śmieci.

W gminie jest kilka stałych miejsc, gdzie mimo zakazu mieszkańcy podrzucają swoje odpadki. Największe wysypisko jest w Jeżewie, kolejne w Jabłówku, inne w Smogorzewie. 

Do tej pory mieszkańcy wsi mogli gromadzić śmieci w odpowiednio zabezpieczonych, wydzielonych miejscach. Przepisy dopuszczają też wywożenie odpadów we własnym zakresie. W tym przypadku jednak trzeba zachować do kontroli dowody uiszczenia opłaty na wysypisku komunalnym.

Nowa uchwała, którą podjęto 13 czerwca zaostrza te przepisy. Wkrótce właściciel posesji będzie miał obowiązek wyposażenia domu w pojemnik na śmieci. Będzie też musiał podpisać umowę z przedsiębiorstwem mającym pozwolenie na usuwanie odpadów. W myśl uchwały na każdej posesji musi być przynajmniej jeden pojemnik. 

 W mieście pojemniki muszą być wywożone raz na 10 dni – mówi Karolina Deręgowska, zajmująca się ochroną środowiska w gminie. – Poszliśmy rolnikom na rękę i zezwoliliśmy na opróżnianie pojemników raz w miesiącu. Zorganizowaliśmy w ratuszu spotkanie z sołtysami. Poinformowaliśmy o nowych przepisach. Wszyscy dostali uchwałę i cennik za wywóz śmieci. 

Na razie śmieci z dzikich wysypisk nie są wywożone. Jest jednak gotowy kosztorys tej operacji. Gmina zwróciła się do Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska o dotację na ten cel. Musimy wynająć specjalistyczny sprzęt, na przykład ładowarki na gąsienicach – mówi Karolina Deręgowska. – Trzeba te odpady posegregować, znaleźć ich odbiorcę. Są tam nawet opony i inne rzeczy, których nie możemy wywieźć na wysypisko komunalne.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę