aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Znikną dzikie wysypiska

24 lipca 2003

Łabiszyn złożyła do Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska wniosek o dofinansowanie akcji likwidacji dzikich wysypisk. To tylko część planu walki z nielegalnymi hałdami śmieci.

W gminie jest kilka stałych miejsc, gdzie mimo zakazu mieszkańcy podrzucają swoje odpadki. Największe wysypisko jest w Jeżewie, kolejne w Jabłówku, inne w Smogorzewie. 

Do tej pory mieszkańcy wsi mogli gromadzić śmieci w odpowiednio zabezpieczonych, wydzielonych miejscach. Przepisy dopuszczają też wywożenie odpadów we własnym zakresie. W tym przypadku jednak trzeba zachować do kontroli dowody uiszczenia opłaty na wysypisku komunalnym.

Nowa uchwała, którą podjęto 13 czerwca zaostrza te przepisy. Wkrótce właściciel posesji będzie miał obowiązek wyposażenia domu w pojemnik na śmieci. Będzie też musiał podpisać umowę z przedsiębiorstwem mającym pozwolenie na usuwanie odpadów. W myśl uchwały na każdej posesji musi być przynajmniej jeden pojemnik. 

 W mieście pojemniki muszą być wywożone raz na 10 dni – mówi Karolina Deręgowska, zajmująca się ochroną środowiska w gminie. – Poszliśmy rolnikom na rękę i zezwoliliśmy na opróżnianie pojemników raz w miesiącu. Zorganizowaliśmy w ratuszu spotkanie z sołtysami. Poinformowaliśmy o nowych przepisach. Wszyscy dostali uchwałę i cennik za wywóz śmieci. 

Na razie śmieci z dzikich wysypisk nie są wywożone. Jest jednak gotowy kosztorys tej operacji. Gmina zwróciła się do Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska o dotację na ten cel. Musimy wynająć specjalistyczny sprzęt, na przykład ładowarki na gąsienicach – mówi Karolina Deręgowska. – Trzeba te odpady posegregować, znaleźć ich odbiorcę. Są tam nawet opony i inne rzeczy, których nie możemy wywieźć na wysypisko komunalne.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę