aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Źródła przyjaznej energii - kolektory słoneczne

8 stycznia 2010
Aż 75% Polaków byłoby skłonnych zainstalować w swoim domu kolektory  słoneczne - wynika z raportu TNS OBOP przeprowadzonego w ramach  Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności  Lokalnych "Gaspol kibicuje klimatowi". Najpoważniejszą barierą jest  wysoki koszt instalacji, jednak jak przekonują eksperci, dobrze  dobrany zestaw solarny to szybszy zwrot inwestycji.
Kolektory słoneczne to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej  popularne wśród Polaków. Wykorzystanie energii słonecznej pozwala  obniżyć comiesięczne wydatki ponoszone na ogrzewanie domu, a ponadto  przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Aby jednak  inwestycja była efektywna, a koszt instalacji zwrócił się, należy  przede wszystkim zadbać o odpowiedni dobór zestawu solarnego do  potrzeb danego budynku oraz zapotrzebowania na energię wśród  domowników, a ponadto zwrócić uwagę na prawidłowy jego montaż.
Wśród Polaków, aż 3/4 z nich deklaruje chęć instalacji w swoich domach  kolektorów słonecznych. Jednocześnie 68% wskazuje, iż największą barierą dla wprowadzenia takiego rozwiązania jest wysoki koszt  instalacji. Tymczasem inwestycja w kolektory słoneczne oznacza  możliwość zmniejszenia wydatków na energię, a przy odpowiednio  dobranym zestawie także zwrot inwestycji w relatywnie krótkim czasie.  Istnieje ponadto wiele możliwości uzyskania dofinansowania na zestawy  solarne.
"Wyniki badań wskazują na ogromny potencjał dla rozwoju tego rodzaju  ekologicznych rozwiązań energetycznych w Polsce. Gdyby dziś  przynajmniej połowa Polaków zainstalowała na swoich dachach kolektory  słoneczne, nie tylko znacząco przyczyniliby się do ochrony klimatu i  zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery, ale też istotnie wpłynęliby na  zmniejszenie swoich comiesięcznych rachunków za energię" - komentuje  Bożena Wróblewska, ekspert programu.
Jak działa kolektor?
Ciepło słoneczne jest pochłaniane przez powierzchnię kolektora  słonecznego umieszczonego na dachu, a następnie przenoszone jest przez  podgrzany płyn solarny do zbiornika z wodą, gdzie następuje  przekazanie ciepła z płynu solarnego do wody. Warunkiem dla  zainstalowania kolektora słonecznego jest ilość promieniowania  słonecznego w skali roku, która jest zależna od położenia  geograficznego oraz aktualnego stanu zachmurzenia. W Polsce roczne  wielkości promieniowania słonecznego wahają się od 900 do 1150 kWh/m2.
Oznacza to, że w skali roku można zaoszczędzić nawet do 60% kosztów  podgrzewania wody, co stanowi około 20% kosztów energii zużywanej na  podgrzewanie wody i ogrzewanie budynku jednorodzinnego. Pamiętajmy  jednak o tym, że kolektory słoneczne nie mogą stanowić jedynego źródła  energii w naszym domu. Dlatego aby nasze zapotrzebowanie energetyczne  zostało w pełni zaspokojone, musimy również posiadać uzupełniające  urządzenia wykorzystujące konwencjonalną energię, taką jak np. gaz
płynny.
Jak zbudowany jest zestaw solarny?
Zestaw solarny składa się z kolektorów słonecznych oraz takich elementów, jak:
- zbiornik na wodę,
- grupa pompowa, która zapewnia cyrkulację czynnika roboczego (płynu  solarnego),
- regulator temperatury regulujący obroty solarnej pompy obiegowej,
- solarne naczynie przeponowe zabezpieczające obieg grzewczy w  przypadku wzrostu ciśnienia w instalacji. Kolektory mogą być  instalowane wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę,a  więc w domach jednorodzinnych, hotelach, restauracjach, budynkach  biurowych i produkcyjnych. "Decydując się na zestawy solarne  pamiętajmy, że jednym z najistotniejszych elementów jest dobór  odpowiedniego zestawu: jego wielkości i możliwości. Przyjmuje się, że  
około 1,5 m2 powierzchni czynnej kolektorów powinno przypadać na 1  osobę. Dlatego używa się standardowo dwóch kolektorów dla 2-3 osobowej  rodziny, a w przypadku 4-5 osobowej rodziny, trzech kolektorów" -  wyjaśnia Kamil Dolata, ekspert programu. Dobry jakościowo zestaw  solarny wraz z instalacją to dziś koszt rzędu 10 tys. zł.
Dofinansowanie na kolektory
Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na inwestycje energetyczne oparte o odnawialne źródła energii, w tym kolektory słoneczne. "Wśród  krajowych funduszy szanse pozyskania środków na duże inwestycje daje  m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla  mniejszych projektów możliwe jest uzyskanie wsparcia z Wojewódzkich  Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ekofunduszu oraz  Banku Ochrony Środowiska" - wyjaśnia Artur Michalski, ekspert  programu, Business Consulting Group. "Od września 2010 roku NFOŚiGW  wprowadza ponadto nowy fundusz dla rodzin i wspólnot mieszkaniowych,  oferujący tanie kredyty z dotacją funduszu na zakup i montaż  kompletnych zestawów kolektorów słonecznych" - dodaje Michalski.  
Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie  www.nfosigw.gov.pl.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę