Zwykły owies a jaki energetyczny

22 stycznia 2004

Jest tańszy i wydajniejszy od węgla, ekologiczny i można go używać do ogrzewania domów czy gospodarstw - mowa o energetycznym owsie. Specjalne przystawki do pieców sprowadza małopolska gmina Miechów. Chętnych jest wielu. W Polsce to nowość, a w Skandynawii już dawno korzysta się z dobrodziejstw tego zboża.

Własne paliwo, które rośnie w polu, prosta konstrukcja przystawki do pieca, niska cena i ekologia – to z pewnością zalety, przekonuje burmistrz Miechowa, Włodzimierz Mielus.

Jest to zwykły owies, traki który rolnicy uprawiają od lat, taki którego w Miechowie nie brakuje - dodaje burmistrz. Montaż urządzenia w jednym gospodarstwie to około 14 tysięcy złotych. To sporo, ale połowę sfinansuje szwedzka firma. Więcej może dopłaci polski Eco Fundusz a rachunek jest prosty: Dwa hektary wystarczą, żeby ogrzać owsem dom. Pozostaje nam słoma, którą możemy ogrzać drugi dom.

Pozostaje kwestia natury psychologicznej – jak to polskie zboże do pieca i to szwedzkiego? Tu można zacytować jednego z młodych rolników: „Jakoś przez wiele lat z tego samego polskiego zboża produkuje się alkohol, a przy tym nikt nie ma oporów”.

Okolice Miechowa i Charsznicy to polskie zagłębie kapusty. Jednak kapuściane pola raz na trzy lata trzeba obsadzić lub obsiać i zwykle jest to właśnie owies!


POWIĄZANE

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że na stronie https://www.gov.pl...

Gospodarstwo Janusza Kreta z Kluczowej koło Ząbkowic Śląskich zdobyło tytuł Najl...

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu zaprasza 10 grudnia o godz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę