Zwykły owies a jaki energetyczny

22 stycznia 2004

Jest tańszy i wydajniejszy od węgla, ekologiczny i można go używać do ogrzewania domów czy gospodarstw - mowa o energetycznym owsie. Specjalne przystawki do pieców sprowadza małopolska gmina Miechów. Chętnych jest wielu. W Polsce to nowość, a w Skandynawii już dawno korzysta się z dobrodziejstw tego zboża.

Własne paliwo, które rośnie w polu, prosta konstrukcja przystawki do pieca, niska cena i ekologia – to z pewnością zalety, przekonuje burmistrz Miechowa, Włodzimierz Mielus.

Jest to zwykły owies, traki który rolnicy uprawiają od lat, taki którego w Miechowie nie brakuje - dodaje burmistrz. Montaż urządzenia w jednym gospodarstwie to około 14 tysięcy złotych. To sporo, ale połowę sfinansuje szwedzka firma. Więcej może dopłaci polski Eco Fundusz a rachunek jest prosty: Dwa hektary wystarczą, żeby ogrzać owsem dom. Pozostaje nam słoma, którą możemy ogrzać drugi dom.

Pozostaje kwestia natury psychologicznej – jak to polskie zboże do pieca i to szwedzkiego? Tu można zacytować jednego z młodych rolników: „Jakoś przez wiele lat z tego samego polskiego zboża produkuje się alkohol, a przy tym nikt nie ma oporów”.

Okolice Miechowa i Charsznicy to polskie zagłębie kapusty. Jednak kapuściane pola raz na trzy lata trzeba obsadzić lub obsiać i zwykle jest to właśnie owies!


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę