aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowe prawo dla lokatorów

16 stycznia 2003

Od środy – 15 stycznia 2003 roku lokatorzy chcący wykupić swoje mieszkania będą mogli wybierać czy chcą mięć pełną własność, czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która weszła w życie z dniem 15 stycznia br. wzbudza duże kontrowersje. Jedni przekonują, że to powrót do stanu prawnego z czasów PRL-u, inni, wywodzący się głównie ze środowisk spółdzielców, że to krok we właściwym kierunku, który normalizuje sytuację na rynku mieszkaniowym.

Według przedstawicieli spółdzielców, własnościowe prawo do lokalu niczym nie różni się od pełnej własności, oprócz tego że jest tańsze, bo nie trzeba wnosić opłat notarialnych za wpis do ksiąg wieczystych. Dodają, że jeśli spółdzielnia wynajmuje część swoich nieruchomości, albo prowadzi innego typu działalność gospodarczą to pieniądze, które ma z tego tytułu wpływają na zmniejszenie opłat członków spółdzielni.

Jerzy Jankowski, prezes Krajowej Rady Spółdzielczości dodał, że nie można tworzyć prawa w oderwaniu od rzeczywistości. Wyjaśnił, że obecnie w blisko 30% spółdzielni są regulowane sprawy terenowo-prawne, w związku z tym nie można w nich wprowadzić pełnej własności lokalu. Można natomiast ustanowić ograniczone prawo rzeczowe, czyli własnościowe prawo do lokalu. To oznacza, że spółdzielca może takie mieszkanie sprzedać, podarować, uzyskać zabezpieczenie hipoteczne. 

Nowe rozwiązania ostro krytykują przedstawiciele wielu wspólnot mieszkaniowych i zapowiadają, że zaskarżą część artykułów do Trybunału Konstytucyjnego.


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę