aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zmiana użytkowania wieczystego we własność

10 kwietnia 2003

Prawo użytkowania wieczystego jest prawną formą korzystania z gruntów stanowiących wyłącznie własność publiczną. Obecnie, przekształcenie użytkowania wieczystego we własność może nastąpić tylko w drodze kupna.

Prawo użytkowania wieczystego jest prawną formą korzystania z nieruchomości gruntowych stanowiących wyłącznie własność publiczną – Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy. Właściciel nieruchomości nie traci poprzez to własności, natomiast użytkownik wieczysty uzyskuje prawo do korzystania z nieruchomości. Jest ono zbywalne i podlega dziedziczeniu 

Uzyskanie prawa użytkowania wieczystego następuje za odpłatnością w postaci uiszczenia pierwszej opłaty w wysokości stawki procentowej ceny nieruchomości w kwocie równej od 15 do 25% ceny. Użytkownik wieczysty jest zobowiązany także do uiszczania opłat rocznych składek w wysokości stawki procentowej od ceny nieruchomości w zależności od jej przeznaczenia. Na ogól kwota ta waha się od 0,3 do 3%, lub jest wyższa.

Ustawa z 4 września 1997 roku (Dz. U. nr 57 z 2001 r. poz. 746 z późniejszymi zmianami) dawała możliwość przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. W myśl tej ustawy, osobami uprawnionymi do uzyskania decyzji administracyjnych o przeniesieniu na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego prawa własności nieruchomości byli między innymi użytkownicy wieczyści, którym prawo użytkowania wieczystego przysługiwało w dniu 30 października 1998 roku i w dacie złożenia wniosku oraz ich następcy prawni. Jednak termin składania wniosków o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność upłynął 31 grudnia 2002 roku.

Tryb przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność przewidziany w ustawie miał też zastosowanie do gruntów zarządzanych przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa. Wnioski w tej sprawie należało składać do starosty właściwego dla miejsca położenia nieruchomości. Jeśli wniosek taki nie został złożony, obecnie pozostaje jedynie możliwość nabycia na własność nieruchomości objętej prawem użytkowania wieczystego w drodze kupna nieruchomości od Agencji. Wniosek o sprzedaż gruntu należy złożyć do właściwego Oddziału Terenowego AWRSP. Należy dodać, że użytkownik wieczysty ma prawo do nabycia gruntów w drodze bezprzetargowej. Na poczet ustalonej ceny zalicza się wówczas kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego określoną w sposób przewidziany w przepisach o gospodarce nieruchomościami według stanu na dzień sprzedaży nieruchomości.


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę