aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zmienione przeznaczenie gruntu

26 maja 2004

Nawet wtedy, gdy w dacie nabycia nieruchomości od Skarbu Państwa była ona nieruchomością leśną lub rolną, przysługuje gminie prawo pierwokupu, jeśli w chwili sprzedaży przeznaczona była pod budownictwo mieszkalno-usługowe. Taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.

Małżonkowie M. nabyli od Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Kieźliny aktem notarialnym działkę gruntu, po czym wystąpili do sądu z wnioskiem o odłączenie jej z księgi wieczystej urządzonej dla większej nieruchomości i założenie osobnej księgi, do której zostaną wpisani jako współwłaściciele. Sąd rejonowy wniosek oddalił. Ustalił, że księga wieczysta została założona dla nieruchomości położonej w M. na skutek odłączenia jej z innej nieruchomości. Prawo własności w księdze wpisane jest na rzecz RSP, która nabyła je we wrześniu 1988 r. od Skarbu Państwa. Następnie nieruchomość podzielono na szereg działek, m.in. na tę, o którą chodzi w sprawie. Zgodę na podział wydał wójt gminy, a w decyzji zaznaczono, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest ona przeznaczona pod budownictwo mieszkalno-usługowe, ale jest niezabudowana.

Nieważna umowa

W tej sytuacji sąd uznał, że akt notarialny jest nieważny, ponieważ na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami z 21 sierpnia 1997 r. (Dz.U. z 2000 r. nr 46, poz. 543 ze zm.) gminie przysługuje prawo pierwokupu, a sprzedaż nieruchomości może nastąpić wtedy, gdy wójt prawa tego nie wykona. Dlatego notariusz sporządzający umowę sprzedaży jest zobowiązany do zawiadomienia wójta o treści umowy. Skoro tego nie zrobił, a sprzedaży dokonano bezwarunkowo, to zgodnie z art. 599 par. 2 kodeksu cywilnego jest ona nieważna (przepis ten mówi, że jeśli prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego, współwłaścicielowi albo dzierżawcy, sprzedaż dokonana bezwarunkowo jest nieważna). Sąd I instancji nawiązał także do uchwały Sądu Najwyższego z 11 lipca 1996 r. (III CZP 71/96, OSNC 11/1996/46), w której stwierdzono, że prawo pierwokupu przysługuje w stosunku do nieruchomości gruntowych, które nabyto w celu zabudowy, a cel ten nie został spełniony. Nie ma ona jednak, zdaniem tego sądu, zastosowania, bowiem wydano ją w okresie obowiązywania art. 76 ust. 1 ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości, a teraz ustawodawca zrezygnował z uzależnienia prawa pierwokupu gminy od celu, w jakim nastąpiło nabycie sprzedawanego gruntu, szczególnie z celu zabudowy.

Wątpliwości interpretacyjne

Od postanowienia tego wnioskodawcy, do których przystąpiła gmina i RSP, odwołali się, powołując się przede wszystkim na naruszenie art. 47 i 57 ustawy o księgach wieczystych i hipotece przez przyjęcie, że gminie przysługuje prawo pierwokupu. Przy rozpoznawaniu apelacji sąd II instancji powziął wątpliwości co do oceny prawnej ustalonego stanu faktycznego. Jego zdaniem istotną kwestią w sprawie jest to, czy w tym stanie prawnym przysługuje gminie prawo pierwokupu na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 1 ustawy z 29 września o gospodarce nieruchomościami. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że prawo to prowadzi do istotnych ograniczeń uprawnień właściciela nieruchomości w dysponowaniu swym prawem. Dlatego przepisy ograniczające obrót nieruchomościami należy interpretować ściśle – stwierdził sąd pytający.

Czy uchwała jest aktualna?

W omawianej sprawie przedmiotem sprzedaży był grunt nabyty uprzednio od Skarbu Państwa na cele produkcji rolnej. Zmiana przeznaczenia gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na budownictwo mieszkalno-usługowe nastąpiła później. Wątpliwości powstały dlatego, że art. 109 ust. 1 pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami ma odmienne brzmienie niż art. 76 ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości, odnoszą się też one do powołanej wyżej uchwały SN. Dlatego sąd apelacyjny zwrócił się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie następującego zagadnienia prawnego: czy pod rządami art. 109 ust. 1 pkt 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami zachowała aktualność uchwała Sądu Najwyższego z 11 lipca 1996 r., III CZP 71/96?

Czy gminie przysługuje prawo pierwokupu?

Sąd Najwyższy odpowiedział na to pytanie 18 marca w formie uchwały: gminie przysługuje prawo pierwokupu nieruchomości przeznaczonej w chwili jej sprzedaży pod budownictwo mieszkalno-usługowe także wówczas, gdy w dacie nabycia tej nieruchomości od Skarbu Państwa stanowiła ona nieruchomość rolną bądź leśną (art. 109 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 46, poz. 543 ze zm.).

Sygn. akt III CZP 5/04


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę