aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

1,4 mld złotych w funduszach inwestycyjnych

28 kwietnia 2005

W marcu Polacy chętnie inwestowali w jednostki funduszy inwestycyjnych. Przewaga nowych wpłat nad umorzeniami wyniosła 1,4 mld zł. To dwa razy tyle co przed miesiącem i drugi wynik od lipca 2003 - wynika z opublikowanych w środę szacunków firmy Analizy Online.

Z materiałów firmy wynika, że łącznie w pierwszym kwartale 2005 r. klienci "przynieśli" do krajowych funduszy inwestycyjnych ponad 2,3 mld zł. W tym samym czasie o 5,2 mld (o 2,6 proc.) wzrosła wartość złotowych i walutowych depozytów bankowych, a nadwyżka sprzedaży nowych obligacji detalicznych nad papierami poprzednich emisji wykupionymi przez Skarb Państwa w pierwszym kwartale wyniosła 760 mln zł.

Łącznie daje to ponad 8 mld zł oszczędności (nowych lub przesuwanych z innych form - głównie z giełdy i obligacji hurtowych), dla których w pierwszym kwartale Polacy szukali możliwości inwestycyjnych –  czytamy w komunikacie.

Fundusze inwestycyjne zagospodarowały ponad 1/4 tej kwoty, co należy uznać za bardzo dobry rezultat, uważają analitycy.

Według nich, po raz kolejny najwięcej środków trafiło do funduszy inwestujących w krajowe papiery dłużne, które otrzymały 770 mln zł. To poziom notowany po raz ostatni w maju i czerwcu 2003 r., a więc w okresie bezpośrednio poprzedzającym gremialny odwrót inwestorów od funduszy tej grupy.

Nowych inwestorów przyciągały również dobre wyniki funduszy inwestujących w akcje spółek i papiery dłużne naszego regionu.

Ujemne saldo wystąpiło w marcu w przypadku dwóch grup funduszy - akcyjnych i realizujących mieszaną politykę inwestycyjną. O ile w przypadku tej drugiej grupy przewaga podaży miała charakter symboliczny (minus 25 mln zł), o tyle w funduszach akcyjnych wartość wycofanych środków stanowiła 6,2 proc. ich aktywów netto z końca lutego.

Podobnie jak przed miesiącem, jako jedyną przyczynę takiego stanu rzeczy można wymienić słabe perspektywy, jakie rysują specjaliści dla rodzimego rynku akcji w horyzoncie najbliższych 9- 12 miesięcy. Znaczna zmienność cen bez perspektywy wyraźnych zysków to wystarczające powody, dla których część inwestorów postanawia poszukać dla swoich oszczędności innego, bardziej bezpiecznego miejsca –  uważają eksperci z Analizy Online.

Według szacunków firmy, w marcu dwa towarzystwa funduszy inwestycyjnych zanotowały odpływ środków ze swoich funduszy. Najkorzystniejsze saldo wpłat i umorzeń wystąpiło ponownie w przypadku Pioneer Pekao TFI. W marcu było to powyżej 500 mln zł, a sprzedaż netto funduszy tego TFI w pierwszym kwartale 2005 roku przekroczyła 1,4 mld zł.

Spółka Analizy Online zajmuje się monitoringiem rynku polskich i zagranicznych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych oraz analizą rynku polskich papierów dłużnych.


POWIĄZANE

Unia Europejska ponownie rozszerzyła preferencje handlowe na produkty z Ukrainy,...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę