Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Dobre prognozy dla Polski!

10 sierpnia 2004

Najbliższe miesiące nie powinny przynieść istotnych zmian złotego wobec walut obcych. Ekonomiści pytani przez PAP oczekują stabilizacji złotego z możliwością spadku jego wartości o niecałe 10 gr do końca roku. Analitycy szacują iż inflacja spadnie a deficyt nieznacznie się pogłębi, nadal wysokie pozostanie bezrobocie.

ZŁOTY: Najbliższe miesiące nie powinny przynieść istotnych zmian kwotowań złotego wobec walut obcych. Ekonomiści pytani przez PAP oczekują stabilizacji złotego z możliwością spadku jego wartości o niecałe 10 gr do końca roku. Wyniki sierpniowej ankiety pokazały, że ekonomiści banków komercyjnych oczekują, iż do końca roku złoty może się lekko osłabić, średnio do 3,64 zł za dolara i 4,46 zł za euro. Natomiast na koniec sierpnia spodziewają się jego spadku do 3,61 zł za dolara oraz 4,39 zł za euro.

INFLACJA: W lipcu padnie kolejny rekord inflacji w tym roku. Ekonomiści szacują, że wyniesie ona wtedy w ujęciu roku 4,71 proc. wobec 4,4 proc. w czerwcu. Jednak w sierpniu wzrost cen może być jeszcze większy wynosząc średnio 4,8 proc. Na koniec roku spodziewają się, że cel inflacyjny zostanie przekroczony, bo inflacja wyniesie blisko 4,1 proc. przy przedziale wahań 3,1-4,6 proc.

DEFICYT: Deficyt na rachunku obrotów bieżących w czerwcu nieznacznie się pogłębił, średnio do 272,1 mln euro z 234 mln euro w maju. Eksport i import wzrosły - wynika z sierpniowej ankiety PAP. Przedział prognoz dla czerwcowego deficytu wynosi od 460 mln euro do 60 mln euro.

PRODUKCJA: Analitycy prognozują, że produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła średnio o 11,07 proc. rdr wobec 15,7 proc. wzrostu w czerwcu - wynika z ankiety PAP. Nie zmieniły się prognozy wzrostu PKB i średnia za cały 2004 rok nadal wynosi 5,8 proc. Z ankiety PAP wynika, że sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu średnio o 9,01 proc. po wzroście o 8,6 proc. w czerwcu, a w ujęciu miesięcznym wzrosła średnio o 4,39 proc. (2,3 proc. wzrostu w czerwcu). Analitycy uważają, że stopa bezrobocia ukształtuje się w lipcu w przedziale 19,2-19,4 proc., a średnia wynosi 19,3 proc.

EURO: W ciągu trzech ostatnich miesięcy poprawiły się nastroje dotyczące terminu wejścia Polski do unii monetarnej. Najczęściej powtarzającą się datą w sierpniowej ankiecie jest 2009 rok. Sześciu spośród jedenastu ankietowanych w sierpniu ekonomistów oczekuje, że Polska przyjmie wspólną walutę w 2009 roku, a czterech, że nastąpi to rok później. Tylko jeden utrzymuje, że to 2011 rok będzie datą rozpoczynającą obecność Polski w EMU.

GPW: Zdaniem analityków w II kwartale wyniki spółek IT notowanych na giełdzie będą się różniły w zależności od sektora, do którego kierują swoją ofertę. Bardzo dobre wyniki powinny zanotować spółki koncentrujące się na sektorze komercyjnym, słabsze na publicznym.

Analitycy prognozują poprawę wyników skonsolidowanych Netii w drugim kwartale na poziomie zysku netto, EBITDA oraz przychodów. Ich zdaniem wzrost sprzedaży utrzyma się także w drugim półroczu 2004.


POWIĄZANE

Do końca lipca polskie banki pozytywnie rozpatrzyły ponad 1 mln wniosków o odroc...

– Korzyści dla firm z inwestowania w odnawialne źródła energii są duże. To m.in....

Inflacja i skutki lockdownu oraz trwającej wciąż pandemii coraz bardziej dają si...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę