aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowy Kodeks korzystny dla przedsiębiorców

15 stycznia 2004

Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych (KSH), wprowadzająca ponad 100 zmian do kodeksu oraz kilkanaście zmian w ustawie o rachunkowości, wchodzi w życie 15 stycznia tego roku. Zmiany te - zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych - wychodzą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców.

W opinii przedstawicieli PKPP, znowelizowana ustawa z 12 grudnia 2003 r. to jeden z lepszych aktów prawnych, jakie powstały w ubiegłym roku. Również wiceminister sprawiedliwości Marek Sadowski uważa, że jest to bardzo dobra nowelizacja. "Jest adresowana do wszystkich przedsiębiorców, działających w oparciu o kodeks spółek" - powiedział na środowej konferencji Sadowski. Zdaniem PKPP, nowela liberalizuje wiele przepisów dotyczących spółek. Porządkuje przepisy Kodeksu, likwiduje niejasności interpretacyjne oraz upraszcza niektóre przepisy tak, by nie hamowały rozwoju przedsiębiorstw.

Najważniejsze - w opinii PKPP - jest jednak uproszczenie i doprecyzowanie zasad wypłaty dywidendy oraz zaliczek na poczet dywidendy, a także umożliwienie wykorzystywania wolnych środków z kapitału własnego na nabywanie udziałów lub akcji własnych oraz umorzenie udziałów lub akcji. Nowe przepisy usuwają również rozwiązania, które do tej pory sprawiały przedsiębiorcom trudności. Nowela znosi zbyt krótki termin dla ważności uchwał o obniżeniu kapitału zakładowego spółki akcyjnej.

Jednym z najbardziej dokuczliwych przepisów KSH - w opinii przedsiębiorców - był obowiązek przekształcania spółki cywilnej w spółkę jawną, gdy roczne obroty przedsiębiorstwa przekroczą 400 tys. euro w dwóch kolejnych latach. Problem ten rozwiązano przez nowelę ustawy o rachunkowości. Przyjęła ona, że prowadzenie pełnej rachunkowości dotyczy firm osiągających obrót powyżej 800 tys. euro. Większość nowych przepisów - zdaniem PKPP - ułatwi działalność spółek i ich wspólników. Dotyczy to przede wszystkim obniżenia minimalnej wartości akcji i udziałów (z 1 złotego do 1 grosza), wprowadzenia możliwości zawiadamiania o walnych zgromadzeniach pocztą elektroniczną - drogą e-mailową.

Nowela wprowadza zmiany nie tylko w samym Kodeksie, ale i w ustawie o rachunkowości, ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w Kodeksie postępowania cywilnego i Prawie działalności gospodarczej. Dostosowuje niektóre z przepisów do Dyrektyw Unii Europejskiej. Dostosowuje też polskie przepisy do wymogów Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. PKPP skupia w 51 związkach regionalnych i branżowych ok. 3000 firm zatrudniających w sumie ponad 500 tys. osób.


POWIĄZANE

Unia Europejska ponownie rozszerzyła preferencje handlowe na produkty z Ukrainy,...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę