EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Prowadzić księgowość, czy nie?

26 marca 2004

Do naszego portalu internetowego docierają pytania rolników dotyczące konieczności prowadzenia ksiąg rachunkowych - książek przychodów i rozchodów lub innych tego typu urządzeń księgowych - z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, czyli po 1 maja 2004 roku. Według Departamentu Finansów MRiRW wykładnia prawna dotycząca prowadzenia rachunkowości w indywidualnych gospodarstwach rolnych jest jednoznaczna.

Rolnicy, którzy przeszli na terenie swoich gmin szkolenia dotyczące dopłat unijnych, nie są w stanie rozstrzygnąć, czy są zobowiązani po 1 maja br. prowadzić rachunkowość, a jeśli tak to w jakiej formie. Wiadomo, że w wielu polskich gminach rolnicy zdecydowali się na prowadzenie księgowości FADN-owskiej, bądź postanowili rozliczać VAT. Działalność ta jednak nie jest obligatoryjna.

O podanie jednolitej wykładni prawnej dotyczącej prowadzenia, bądź też nie, rachunkowości w indywidualnych gospodarstwach rolnych po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej zwróciliśmy się do Departamentu Finansów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z odpowiedzi wynika, że zgodnie z brzmieniem  art. 2 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie objęte są jej przepisami (muszą więc prowadzić rachunkowość), jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wynosiły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro.

 Ponadto zgodnie z art. 24a ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów dotyczy rolników, którzy prowadzą działy specjalne produkcji rolnej oraz zgłosili zamiar prowadzenia tych ksiąg - wyjaśnia Departament Finansów MRiRW.


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w Ministerswie Rolnictwa doszło do spotkania przedstawicieli ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę