aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

100 dni Polski w Unii

9 sierpnia 2004

W niedzielę minęło 100 dni od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym czasie Polacy najbardziej odczuli zmiany cen, szczególnie żywności. Nie odczuli poprawy sytuacji na rynku pracy.

Sięgające nieomal 19 proc. bezrobocie w Polsce jest najwyższe w UE, choć lekko spada. Jednocześnie Polska została beneficjentem netto wobec unijnego budżetu: wpłaty Polski do kasy UE w okresie trzech miesięcy od akcesji były dwukrotnie niższe od wartości otrzymanych środków.

Z danych NBP wynika, że po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej najbardziej wzrosły ceny ryżu - o 27,7 proc., mięsa wołowego - o 21,7 proc., oraz bananów - o 18 proc. Podrożały również niektóre towary, w których przypadku oczekiwano spadku cen: drób (o 22 proc.), masło (13,7 proc.) i pomarańcze (5,1 proc.). Wyższe ceny drobiu i masła, podobnie jak wzrost cen mięsa wołowego, wynikają ze zwiększonego popytu na te polskie towary ze strony krajów UE.

Z kolei z opublikowanego pod koniec lipca raportu Komisji Europejskiej wynika, że mimo iż w Polsce ceny netto samochodów wzrosły niemal najbardziej w Unii - o 8,7 proc., to i tak ceny nowych samochodów w Polsce są najniższe w Unii Europejskiej. Ceny netto nowych aut w Polsce są przeciętnie o 9 proc. niższe niż w najtańszym kraju strefy euro - Finlandii. Nie dotyczy to jednak samochodów luksusowych, które są w naszym kraju droższe niż w strefie euro.

Po wstąpieniu do UE nie poprawiła się sytuacja na polskim rynku pracy. Bezrobocie w czerwcu wyniosło 18,9 proc. i było najwyższe w Unii Europejskiej, choć mniejsze niż rok temu (19,2 proc.) - wynika z danych unijnego biura statystycznego Eurostatu. Polska ma też najwyższy w UE wskaźnik bezrobotnych wśród osób poniżej 25 roku życia - 39,4 proc. W porównaniu do czerwca ub. roku wskaźnik ten zmniejszył się o 1,8 punktu procentowego.

W trzy miesiące po przystąpieniu do UE Polska jest beneficjentem netto wobec unijnego budżetu. Wpłaty składek do kasy UE były w tym czasie dwukrotnie niższe od wartości otrzymanych środków - wynika z informacji Ministerstwa Finansów.

W ostatnich dniach lipca Polska otrzymała z Unii Europejskiej ponad miliard złotych (244 mln euro) tytułem zaliczki na fundusze strukturalne. Ogółem do końca lipca Polska otrzymała z UE 4,4 mld zł, a do budżetu UE wpłacono 2,3 mld zł –  podało MF na swojej stronie internetowej. Obecnie Polska otrzymuje środki przede wszystkim z tytułu funduszy Phare, ISPA, SAPARD oraz kolejne raty instrumentu poprawy płynności, które w tym roku wyniosą 490 mln EUR.

Żeby utrzymać pozycję beneficjenta netto łączna wartość przekazanych Polsce środków powinna wynieść do końca roku ponad 6 mld zł. Tyle wynosi całkowita wielkość składek. Według resortu finansów we wrześniu Polska może otrzymać roczną ratę Instrumentu Finansowego Schengen o wartości 103,3 mln euro (około 457 mln zł).


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę