aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bez konta nie będzie pomocy z UE

28 stycznia 2004

To jeszcze nie ostatni dzwonek, ale nie ma co zwlekać. We wniosku o dopłaty rolnicy muszą podać numer rachunku bankowego.

O tym, jak wypełniać wnioski o dopłaty, najwcześniej, dowiedzieli się rolnicy z Sitnika i Łukowców w powiecie bialskim. Wsie te wytypowano do programu pilotażowego.

Na formalności związane z dopłatami rolnicy mają czas ostatecznie do 15 czerwca. Na razie nie spieszą się z zakładaniem kont, jeżeli nie są im potrzebne do innych celów niż dopłaty. Część jeszcze o takim wymogu nie wie, bo nie uczestniczyli w szkoleniach.

Rolnicy z reguły najchętniej wybierają banki spółdzielcze. - Jesteśmy tu najtańsi, bo nie pobieramy opłat za prowadzenie rachunku - przekonuje Elżbieta Ł., główna księgowa Banku Spółdzielczego w Łukowie.]

Za to od każdej wpłaty bank nalicza prowizję w wysokości 0,3 procent kwoty wpływu, ale nie więcej niż 20 złotych. Otwarcie rachunku kosztuje 10 złotych. Aby założyć konto, trzeba mieć ze sobą dowód osobisty i podatkowy nakaz płatniczy z urzędu gminy. Jak dotąd nie zaobserwowano w tym banku większego zainteresowania zakładaniem rachunków. Oprócz tego w Łukowie działają 3 inne placówki.

Żadne opłaty z tytułu prowadzenia konta nie obowiązują rolników, klientów Banku Spółdzielczego w Podedwórzu. 25 złotych kosztuje tam założenie rachunku. Nie ma prowizji od wpływów.
- Zawarliśmy już 90 umów z rolnikami. Zgłaszają się kolejni. Przypominamy im o tym telefonicznie i wspólnie ustalamy terminy, aby uniknąć kolejek - mówi Jerzy Jaroszewicz, prezes Banku Spółdzielczego.

Rolnicy w tej gminie już jesienią ubiegłego roku odbyli szkolenia. Teraz uczestniczą w drugiej turze spotkań informacyjnych. Można by powiedzieć, że nie mają wyboru, bo na terenie gminy działa tylko ten bank. Ale tak nie jest. Wielu korzysta z preferencyjnych kredytów BGŻ i tam założyli konta do obsługi zadłużenia. Najbliższy bank znajduje się w Parczewie.

W Leszczance, gm. Drelów, szkolenie dotyczące dopłat odbyło się w czwartek. Była informacja na temat kont. - W naszej wsi prawie wszyscy mają rachunki w drelowskim Banku Spółdzielczym. Sprzedają mleko lub żywiec i ta drogą otrzymują zapłatę. Na 20 gospodarzy 2 lub 3 nie posiada konta - dowiadujemy się od Krystyny Korneluk, córki pani sołtys tej wsi. Dotyczy to również pobierających świadczenia z KRUS.

Do tej pory w całym województwie odbyły się już 3 tysiące 334 spotkania informacyjne dla rolników. Wzięło w nich udział 78 tysięcy mieszkańców. Do końca marca zaplanowano 7 tysięcy 300 szkoleń.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę