Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Czarna magia dla rolników

17 grudnia 2003

W powiecie radomszczańskim (woj. łódzkie) trwają szkolenia rolników w zakresie wypełniania wniosków o dopłaty obszarowe. Jednak po jednorazowym szkoleniu wykład jest zrozumiały tylko dla około 5 proc. osób.

Efektywność szkoleń rzeczywiście jest niska – przyznają pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którzy spotykają się z rolnikami.

Na pewno nie zostawimy rolników samych. Kilka razy jeździmy do jednej miejscowości, rozmawiamy z sołtysami, umawiamy dodatkowe spotkania. Na szkoleniach prosimy o dodatkowe pytania – mówiła Ewa Ciechowska, zastępca kierownika biura powiatowego ARiMR. – Kończymy szkolić rolników w gminach Żytno i Przedbórz, trwają szkolenia w Gomunicach i Kamieńsku.

Rolnicy starający się o dopłaty powierzchniowe powinni złożyć dwa wnioski. Pierwszy to wpis do ewidencji producentów, data złożenia tego wniosku upływa 15 kwietnia. Drugi wniosek, „obszarowy”, powinien trafić do agencji do połowy czerwca.

Działania ARiMR Ewa Ciechowska tłumaczyła powiatowym radnym i została poddana trudnemu testowi. Jak układa się współpraca agencji z Ośrodkiem Doskonalenia Rolników i Izbą Rolniczą? Na jakie dopłaty rzeczywiście mogą liczyć rolnicy – chcieli dokładnie wiedzieć radni.

Pojawiło się także pytanie, czy rolnicy będą mogli przedstawić swoje wnioski do sprawdzenia przed ich ostatecznym złożeniem.

Przeszkolone zostały odpowiedzialne osoby z gmin i rolnicy mają gdzie szukać pomocy – stwierdziła E. Ciechowska. – Są to osoby kompetentne, które są w stanie wyłapać i skorygować błędy we wnioskach.

Pytań radnych było znacznie więcej, jednak udzielane odpowiedzi nie zadowoliły słuchaczy. Agencji zarzucono także brak współpracy z Izbą Rolniczą, niekompetencje wykładowców oraz brak konkretów związanych z przekazywaniem wniosków. 

Czasu jest coraz mniej, a ludzie nadal nie wiedzą, co mają robić. Jeśli rolnik nie dostanie dotacji, przyjdzie z pretensjami do nas – skomentował sytuację Paweł Kamiński, przewodniczący rady powiatu. – Mam nadzieję, że rozczarowanych będzie jak najmniej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę