Adama_AgilTrinity_15.08.2020

Danuta Huebner dobrze ocenia wykorzystanie środków unijnych w Polsce

8 marca 2005

Unijna komisarz polityki regionalnej Danuta Huebner, która od piątku przebywa z wizytą w Polsce, dobrze ocenia podejmowane przez nasz kraj działania związane z wykorzystywaniem funduszy strukturalnych i spójności w ubiegłym roku.

"To wszystko, co było do zrobienia, wykorzystania, przewidziane na 2004 rok, zostało zrobione" - powiedziała Huebner na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie. Jak zaznaczyła, Polska przedstawiła Komisji Europejskiej opis systemu zarządzania funduszami, potrzebnymi do tego, by nastąpiły wypłaty środków unijnych.

Komisja zatwierdziła też projekty realizowane w Polsce w ramach polityki spójności, które wyczerpały pulę środków przewidzianych na ubiegły rok.

Obecnie trwa wybór projektów do współfinansowania przez Europejski Fundusz Społeczny; wartość tych projektów jest wielokrotnie wyższa niż wysokość dostępnych środków.

Według Huebner, pojawiają różnego typu problemy, ale one są stopniowo rozwiązywane. "Nie widzę w najbliższym czasie żadnych zagrożeń" - powiedział unijna komisarz. Przypomniała, że aby Polska nie utraciła przyznanych jej środków, należy "pilnować jakości projektów".

W latach 2004-2006 Polska ma otrzymać z UE łącznie 8,3 mld euro z funduszy strukturalnych i 4,2 mld euro z funduszu spójności.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Huebner powiedziała też, że "trzyma kciuki", by w Polsce zlokalizowano siedzibę unijnej agencji ds. zarządzania granicami zewnętrznymi UE. "Polsce od dawna zależało na tym, by na jej terenie znajdowała się któraś z agencji wspólnotowych" - zaznaczyła komisarz.

Decyzję o lokalizacji siedziby nowej agencji podejmą przywódcy państw UE na marcowym szczycie w Bruskeli. Według poniedziałkowych informacji "Rzeczpospolitej", większość europejskich przywódców zgodziła się już na umiejscowienie agencji w Warszawie.

Zdaniem Huebner, lokalizacja tej instytucji w Polsce wiąże się nie tyle z prestiżem, ale przede wszystkim z ogromną odpowiedzialnością.

"Jest kawał roboty do zrobienia, po ostatnim rozszerzeniu wydłużyły się granice zewnętrzne UE. W związku z przygotowywaniem się nowych państw członkowskich do wejścia do strefy Schengen, jest bardzo wiele dodatkowych zadań, które musza być zrealizowane w ciągu dwóch najbliższych lat" - zaznaczyła komisarz.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę