Fundusze dla rolników

13 sierpnia 2003

Jakie warunki muszą spełnić rolnicy, by ubiegać się o fundusze pomocowe z Unii Europejskiej?

Rolnicy mogą ubiegać się o fundusze unijne jedynie wówczas, gdy chcą poszerzyć tudzież zmodernizować swoje produkcje mleka, mięsa lub dziedzin innych niż tradycyjne rolnictwo. - Chodzi tu o sadownictwo, hodowlę roślin służących do produkcji paliw ekologicznych i temu podobne. Tu trzeba zapoznać się z listą. Tradycyjne rolnictwo, czyli uprawa zbóż, nie zostało zupełnie uwzględnione przez ten program - mówi Robert Kuraszkiewicz, dyrektor odpowiedzialny za SAPARD w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Aby zacząć myśleć o złożeniu wniosku, należy spełnić kilka podstawowych warunków. Pierwszym z nich jest wiek, wnioskodawca nie może przekraczać 50. roku życia. Kolejnym uwarunkowaniem jest staż pracy. Rolnik, który ukończył zasadniczą szkołę rolną, musi mieć trzyletni staż w działalności rolniczej. Osoba z wykształceniem podstawowym lub zawodowym musi natomiast wylegitymować się aż dziesięcioletnim stażem pracy. Po studiach rolniczych staż nie jest w ogóle potrzebny.

Ostatnio strona polska złożyła wniosek w Brukseli, aby zmienić limit wieku. W naszym projekcie zapisaliśmy, że osoba ubiegająca się o dofinansowanie może mieć do 55 lat - mówi Kuraszkiewicz.

W przypadku rolników specjalizujących się w dostarczaniu mleka pomoc przysługuje tylko tym, którzy przed modernizacją produkowali nie mniej niż 20 tys. litrów rocznie. Po zakończeniu inwestycji powinni produkować najmniej 80 tys. litrów. - Na całość produkcji dana osoba musi mieć zapewniony zbyt. Innymi słowy należy podeprzeć się umowami z zakładami zajmującymi się przetwórstwem. To zwykłe zasady ekonomii - dyrektor Kuraszkiewicz jest przekonany, że ten warunek zapewni powodzenie konkretnego przedsięwzięcia.

Złożenie wniosku o dofinansowanie nie jest proste. Oprócz szczegółowego planu biznesowego, który średnio mieści się na 40 stronach maszynopisu, trzeba wypełnić odpowiedni, sześciostronicowy formularz, który nie jest prosty do wypełnienia. Oprócz tego trzeba złożyć poświadczenia stażu pracy, wykształcenia i wieku. Konieczne jest również przedłożenie dokumentacji potwierdzającej prowadzenie działalność rolniczej.

Jeśli Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zatwierdzi wniosek o dofinansowanie, rolnikowi przysługuje zwrot połowy sumy, jaką wyłożył na daną inwestycję. Zwrot pieniędzy otrzyma trzy miesiące po całkowitym zakończeniu inwestycji. Aby dać większe szanse rolnikom, niedawno zostały zniesione ograniczenia mówiące, że o dofinansowanie mogą starać się jedynie osoby ubezpieczone w KRUS-ie. Teraz równouprawnionymi rolnikami są również osoby posiadające dwa zawody, czyli ubezpieczone w ZUS-ie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę