IACS będzie gotowy na czas

23 stycznia 2004

Program IASC zostanie wykonany na czas. Harmonogram budowy systemu jest systematycznie realizowany, chociaż bardzo napięty - zapewnił w czwartek w Sejmie minister rolnictwa Wojciech Olejniczak, odpowiadając na pytania posłów.

Minister poinformował, że obecnie prowadzone są szkolenia rolników. Dotychczas przeszkolono pół miliona osób w zakresie sposobu wypełniania wniosku o dopłaty bezpośrednie.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała wypisy numeryczne działek, tak by rolnicy od 15 kwietnia do 15 czerwca 2004 roku mogli składać wnioski o dopłaty - zaznaczył Olejniczak.

Minister przypomniał, że wypłaty dla rolników będą miały miejsce od grudnia 2004 roku do kwietnia 2005 roku. W sumie do rolników trafi 7 mld zł i będzie to kwota nieporównywalna do pomocy, jaką otrzymują rolnicy obecnie.

W opinii Olejniczaka, problemy z budową IASC-u wynikają z tego, że początkowo budowano system standardowy, który nie ma zastosowania w Polsce. I dopiero obecne kierownictwo resortu rolnictwa podjęło decyzję o budowie systemu obszarowego.

Obecnie firma Hewlett Packard (HP) oddaje poszczególne moduły. Cały system informatyczny ma być oddany do końca stycznia i wtedy rozpocznie się jego wdrażanie.

Minister podkreślił, że funkcjonuje już system rejestracji zwierząt. "Jest on jeszcze zbyt wolny, gdy 1000 osób pracuje w systemie przy komputerach; mamy zapewnienie, że w miarę doprecyzowania elementów tego systemu będzie on szybko +chodził+" - powiedział.

Olejniczak zapewnił, że obecnie w systemie można odnaleźć każdą sztukę bydła, która jest wpisana. Komisja Europejska badała ten system i nie było sytuacji, że jakaś sztuka bydła gdzieś zaginęła.

Szef resortu rolnictwa potwierdził, że obecnie ARiMR nie posiada własnej serwerowni i dzierżawi pomieszczenia na serwery od firmy HP. Jego zdaniem, obecnie najważniejsze jest uruchomienie systemu, a potem można zastanawiać się, gdzie zlokalizować serwerownię i centralę Agencji.

"Czas, kiedy można podjąć decyzję (o lokalizacji serwerowni) minął dokładnie półtora-dwa lata temu, dzisiaj kiedy zostały 4 miesiące do uruchomienia systemu, nie jestem samobójcą, bym podjął decyzję o budowie biurowca albo jego kupnie lub o wydaniu kilkunastu milionów złotych na budowę serwerowni zapasowej" - powiedział minister.

Olejniczak podkreślił, że system IASC zostanie uruchomiony na serwerach ARiMR, które pracują w pomieszczeniach dzierżawionych od HP, a decyzja o budowie serwerowni zostanie podjęta w drugim półroczu tego roku.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę