aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Informacja "poszła" w Polskę

11 lutego 2003

Przedstawiciele rządu, w ramach kampanii informacyjnej o UE, odwiedzali w poniedziałek gminy na terenie całej Polski. Rząd planuje, by do referendum takie spotkania odbyły się w prawie wszystkich polskich gminach.

Minister ds. referendum europejskiego Lech Nikolski odwiedził Podlasie, gdzie spotkał się z rolnikami w Narewce i Czeremsze. Przed spotkaniami mówił, że dotychczas najczęściej pytano go o sposób naliczania dopłat rolnych, szanse młodzieży, rynek pracy w Polsce oraz granicę wschodnią. W Białymstoku Nikolski zapowiedział, że będzie potrzebny program informacyjny o Unii, skierowany specjalnie do rolników.

Warmińsko-mazurskie wizytował sekretarz stanu ds. międzynarodowych w Kancelarii Premiera Tadeusz Iwiński. W Biskupcu, podczas inauguracji wojewódzkiej kampanii przedreferendalnej przekonywał, że województwa przygraniczne, zarazem najbiedniejsze, takie jak warmińsko-mazurskie, podlaskie i podkarpackie, dzięki unijnym pieniądzom rozwiną się gospodarczo. 

Podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Sławomir Wiatr spotkał się z mieszkańcami Jędrzejowa w Świętokrzyskiem. Według niego, prawie wszyscy Polacy chcą wiedzy o integracji, ale mało kto chce coś zrobić, by ją zdobyć. Jak powiedział, w ciągu ośmiu miesięcy funkcjonowania bezpłatnej infolinii o integracji, skorzystało z niej tylko 100 tys. Polaków; regionalne centra informacji europejskiej odwiedza dziennie średnio nie więcej niż 20 osób. Oglądalność programów informacyjnych o Unii - zarówno w telewizji publicznej jak komercyjnej - jest dramatycznie niska. Te programy nie wytrzymują konkurencji z byle czym, co jest nadawane na innym programie – poinformował Wiatr.

Poseł SLD Jan Byra zachęcał do udziału w referendum mieszkańców rolniczej gminy Skierbieszów. Posał tłumaczył dlaczego referendum jest tak istotnym wydarzeniem: ponieważ przesądzi o losie Polski na dziesięciolecia. Prezes krasnostawskiej mleczarni, poseł SLD Tadeusz Badach nie tylko zapewnił rolników Skierbieszowa, że nadal będzie od nich kupował mleko, ale poinformował, że zarządzana przez niego mleczarnia uruchomiła preferencyjny kredyt dla chcących rozwijać mleczarstwo. Starający się o dotację z funduszy SAPARD, mogą w mleczarni na korzystniejszych niż w banku warunkach uzyskać kredyt do 100 tys. zł, podał Badach.

Kampania informacyjna o UE ruszyła też w Lubuskiem. W Gorzowie i Zielonej Górze otwarto punkty informacyjne. Podobne mają być w większości miast i gmin województwa – poinformowała rzeczniczka wojewody lubuskiego, Jolanta Borkowska-Jocz.

Na Dolnym Śląsku kampanię informacyjną przed referendum zainaugurowano w podwrocławskiej gminie Kostomłoty. W miejscowym ośrodku kultury otwarto także Centrum Informacji Europejskiej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę