aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jak i gdzie głosujemy w referendum?

5 czerwca 2003

W referendum europejskim mogą wziąć udział osoby posiadające obywatelstwo polskie, które w dniu głosowania  mają ukończone 18 lat. Idąc 7 lub 8 czerwca do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Lokale wyborcze będą czynne w sobotę i niedzielę od godziny 6 rano do 20 wieczorem.

Na terenie kraju będzie otwartych 24 tys. 989 lokali. Zdecydowana większość obwodowych komisji referendalnych będzie znajdować się w tych samych obiektach, co w czasie wyborów samorządowych, parlamentarnych i prezydenckich. Aby w lokalu wyborczym otrzymać kartę do głosowania, należy okazać dokument umożliwiający stwierdzenie tożsamości: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy. Komisja sprawdzi nasze nazwisko w spisie wyborców i na tej podstawie wyda nam kartę. Głosować można tylko osobiście.

Osoby głosujące poza miejscem stałego zamieszkania muszą dodatkowo okazać zaświadczenie o prawie do głosowania, co jest warunkiem dopisania do spisu wyborców i dopuszczenia do głosowania.

Ci, którzy wcześniej wystąpili o dopisanie ich do listy wyborców w miejscu pobytu czasowego, muszą mieć tylko dokument umożliwiający stwierdzenie ich tożsamości.

Polacy mieszkający za granicą, a chcący głosować w kraju,  przychodzą do lokalu z ważnym paszportem i dokumentem świadczącym o tym, że rzeczywiście mieszkają poza krajem.

Według dyrektora Zespołu Prawnego i Organizacji Wyborów w Krajowym Biurze Wyborczym Bogdana Szcześniaka, ordynacja nie reguluje jaki to powinien być dokument. Może to być dowód zatrudnienia za granicą, opłacania składki ubezpieczeniowej, czy zagraniczne prawo jazdy – poinformował.  

Do spisu wyborców będzie dopisana także osoba, która w przeddzień głosowania opuściła szpital, a wcześniej już wykreślono ją z listy. Musi tylko przedstawić kartę wypisową ze szpitala.

Karta do głosowania ma z jednej strony kolor jasnozielony, z drugiej biały. Opatrzona jest czarnym odciskiem pieczęci PKW i tuszowym odciskiem pieczęci obwodowej komisji wyborczej.

Głosujemy stawiając "X" w kratce przy "TAK" lub "NIE". Niepostawienie "X" w żadnej kratce lub w obydwu powoduje, że głos będzie nieważny. Także postawienie jakiegokolwiek innego znaku niż "X" w kratce "TAK" lub "NIE" spowoduje nieważność oddanego głosu.

Na karcie znajduje się pytanie: "Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?".

Poniżej znajduje się wyjaśnienie: "Udzielenie odpowiedzi pozytywnej "TAK" oznacza zgodę, zaś udzielenie odpowiedzi negatywnej "NIE" oznacza brak zgody na ratyfikację przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Traktatu między: Królestwem Belgii, Królestwem Danii, Republiką Federalną Niemiec, Republiką Grecką, Królestwem Hiszpanii, Republiką Francuską, Irlandią, Republiką Włoską, Wielkim Księstwem Luksemburga, Królestwem Niderlandów, Republiką Austrii, Republiką Portugalską, Republiką Finlandii, Królestwem Szwecji, Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej), a: Republiką Czeską, Republiką Estońską, Republiką Cypryjską, Republiką Łotewską, Republiką Litewską, Republiką Węgierską, Republiką Malty, Rzeczpospolitą Polską, Republiką Słowenii, Republiką Słowacką dotyczącego przystąpienia Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii, Republiki Słowackiej do Unii Europejskiej – podpisanego w Atenach dnia 16 kwietnia 2003 r.".

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę