A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Komisja przyjęła pierwsze zapisy Prawa o szkolnictwie wyższym

11 lutego 2005

Sejmowa Komisja Edukacji przyjęła w czwartek pierwsze zapisy Prawa o szkolnictwie wyższym. Postanowiono, że studia I stopnia będą to studia licencjackie i inżynierskie, II stopnia to takie, które kończą się magisterium, a III stopnia - doktoratem.

Podczas posiedzenia przegłosowano dwa artykuły z liczącego 250 artykułów projektu nowej ustawy.

Posłowie Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży przyjęli "słowniczek" określeń używanych w ustawie. Ustalono m.in., że studia licencjackie i inżynierskie będą nazywane studiami I stopnia, a w ich trakcie młody człowiek będzie przygotowywał się "do pracy w określonym zawodzie". Studia II stopnia to studia magisterskie "przygotowujące do twórczej pracy w określonym zawodzie", a III stopień to studia doktoranckie.

Ustalając słowniczek pojęć posłowie pozostawili stopień doktora habilitowanego. "Ten zapis jest kluczowy dla całej ustawy. Decydując się na wstawienie do słowniczka stopnia doktora habilitowanego, decydujemy o modelu kariery akademickiej" - powiedział przewodniczący Komisji poseł Ryszard Hayn (SLD).

Model kariery akademickiej to jedna z najbardziej spornych kwestii w tej ustawie. W czwartek posłowie nie zajmowali się szczegółami dotyczącymi np. kształtu habilitacji czy uprawnieniami osób, które mają tylko doktorat. Te zapisy będą omawiane na następnych posiedzeniach.

Posłowie zdecydowali także, że tzw. uczelnie resortowe (np. wojskowe, artystyczne czy medyczne) będą, jak do tej pory, nadzorowane przez właściwych ministrów.

Podczas czterogodzinnego posiedzenia komisja przyjęła tylko dwa z 250 artykułów projektu nowej ustawy. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu chce, by ustawa weszła w życie od września.

Prace nad Prawem o szkolnictwie wyższym trwają od początku lat 90. Nowa ustawa była już w Sejmie poprzedniej kadencji, ale posłowie nie zdążyli jej uchwalić.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę