Koniec sporu w Sejmie o harmonizację podatków

23 lipca 2004

Sejm przyjął w czwartek informację rządu o harmonizacji prawa podatkowego w ramach Unii Europejskiej. Głosowanie w tej sprawie nie było jednak formalnością

Za przyjęciem informacji głosowało 215 posłów, przeciw było 207.

Sejm wezwał premiera do złożenia informacji na temat stanowiska rządu w sprawie harmonizacji przepisów prawa podatkowego w ramach UE w zeszłym tygodniu, po spotkaniu ministra finansów Andrzeja Raczko z ministrami finansów Francji i Niemiec. Minister Raczko stwierdził wówczas, że harmonizacja prawa w ramach Unii jest potrzebna. I rozpętała się burza. Część mediów, a za nimi także ekonomistów i polityków, odebrała tę wypowiedź jako zgodę Polski na ujednolicenie w ramach UE stawek podatków od dochodów firm. Dla opozycji była to wymarzona okazja do ataku na ministra finansów i rząd.

W czasie zeszłotygodniowej debaty nad informacją rządu o potrzebie harmonizacji prawa podatkowego w ramach UE minister Raczko usłyszał wiele ostrych słów od posłów opozycji. Zarzucono mu niemal zdradę interesów Polski. Na nic zdały się tłumaczenia ministra Raczko, że nigdy nie zgadzał się na ujednolicenie stawek w ramach Unii, że rząd od początku miał jasne i negatywne stanowisko w tej sprawie, i że naciski Niemiec i Francji w tej sprawie niczego nie zmieniły i nie zmienią. Tłumaczył, że mówiąc o potrzebie harmonizacji miał na myśli prawo podatkowe czyli m.in. przepisy dotyczące tego co uznawane jest za przychód bądź koszt jego uzyskania. - Gdybyśmy ujednolicili w ramach Unii przepisy w tym zakresie byłoby to duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Działając w różnych krajach nie musieliby się obawiać różnych niuansów podatkowych, które występują w przepisach obowiązujących w poszczególnych krajach - przekonywał.

Nie pomogło. Opozycja zgłosiła wniosek o odrzucenie informacji premiera w tej sprawie. Ostatecznie przegrała jednak w czwartkowym głosowaniu.

W międzyczasie Andrzej Raczko przestał być ministrem finansów - przeszedł do pracy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Jego miejsce zajął Mirosław Gronicki. Zaraz po nominacji zapewnił, że jest przeciwny harmonizacji w ramach UE stawek podatku dochodowego od firm.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę