CTR_2024
TSW_XV_2025

Konstytucja UE jest Polakom obca

10 listopada 2003

Polacy należą do tych narodów przyszłej Unii Europejskiej, które mają najmniej do powiedzenia o projekcie konstytucji Unii Europejskiej i raczej nie zamierzają go czytać.

Wynika to z najnowszego sondażu Unii Europejskiej z cyklu Eurobarometr, przeprowadzonego na przełomie września i października w 25 obecnych i przyszłych państwach UE na reprezentatywnej próbie 1000 osób w każdym kraju.

Ankieterzy korzystali na ogół z telefonu, ale w Polsce i kilku innych krajach kandydujących zdecydowano się na bezpośrednie rozmowy ze względu na niską liczbę linii telefonicznych na 100 mieszkańców.

Na pytanie, czy projekt konstytucji sporządzony przez Konwent Europejski powinien być zmieniany, 46% ankietowanych Polaków odpowiedziało "nie wiem".

To jeden z najwyższych odsetków osób nie mających zdania na ten temat w poszerzonej Unii - na Cyprze i Litwie sięgnął nawet 54% w porównaniu ze średnią 37% dla 10 krajów przystępujących i tylko 20% w obecnej Unii.

Polacy wykazali najmniej chęci, żeby przeczytać projekt konstytucji. Zamiar zapoznania się z nim wyraziło tylko 26% ankietowanych Polaków (o 4 punkty procentowe mniej niż w czerwcu). Wśród Polaków było najwięcej odpowiedzi "nie wiem" - 43%.

Największe zainteresowanie deklarowali Irlandczycy (71% zmierza przeczytać projekt). Średnia dla obecnej Unii sięgnęła 48%, a dla 10 krajów przystępujących - 39%.

Podsumowując wyniki sondażu, Komisja Europejska podkreśliła, że "67 proc. obywateli poszerzonej UE popiera ideę konstytucji europejskiej". Wynik ten nie oddaje wyraźnych różnic między poszczególnymi krajami.

Polacy należą do wykazujących najmniej entuzjazmu - tylko 42% poparło pomysł konstytucji, aż o 11 punktów procentowych mniej niż w czerwcu. To najwyraźniejszy spadek odnotowany w 25 krajach.

Mniejszy zapał wykazywali tylko Szwedzi - 37% - choć wśród nich poparcie nieco wzrosło od poprzedniego sondażu. Największe poparcie dla pomysłu unijnej konstytucji wykazują nadal Włosi i Węgrzy - po 83% - i Hiszpanie (79%).

Zdecydowana większość obywateli przyszłej poszerzonej Unii uważa za niezbędne lub użyteczne poddanie konstytucji referendum we wszystkich krajach członkowskich.

Jednak Polacy należą do społeczeństw najmniej przekonanych o potrzebie referendum (niecałe 65% wobec 88% obywateli obecnej Unii i 83% Węgrów).


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę