Korzyści z wprowadzenia euro

3 listopada 2004

Korzyści wynikające z wprowadzenia w Polsce wspólnej waluty europejskiej - euro będą odczuwalne zarówno na poziomie całej gospodarki, jak też przez poszczególne firmy i osoby fizyczne. Rząd przyjął we wtorek informację na temat perspektyw i skutków przystąpienia Polski do strefy euro.

Według analiz ekspertów, nowa waluta powinna przyczynić się do rozwoju powiązań handlowych i kapitałowych między polskimi podmiotami gospodarczymi a ich kontrahentami europejskimi.

Zdaniem ekspertów z Narodowego Banku Polskiego, w 2030 r. poziom inwestycji będzie wyższy o 13,6-28,3 proc w stosunku do scenariusza bazowego, nie przewidującego wejścia Polski do strefy euro. Oznacza to, że średnioroczne tempo wzrostu inwestycji będzie w tym okresie wyższe o 0,5-1,0 pkt proc. w porównaniu ze scenariuszem bazowym.

Wzrostowi inwestycji będzie towarzyszył wzrost konsumpcji, a jej poziom w 2030 r. będzie wyższy o 4,4-10 proc. Poziom produktu krajowego brutto wzrośnie o 5,6-11,8 proc.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w raporcie szacuje, że sam wpływ przyjęcia euro na zwiększenie obrotów handlowych powinien przyczynić się do wzrostu poziomu PKB w Polsce o 5-10 proc w ciągu dwudziestu lat.

Pełny udział w Unii Gospodarczej i Walutowej będzie również istotnym czynnikiem zmniejszającym prawdopodobieństwo wystąpienia w Polsce kryzysu finansowego.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że w efekcie eliminacji ryzyka zmienności kursu PLN/EUR obroty handlowe Polski z krajami strefy euro wzrosną w długim okresie o ok. 15-30 proc PKB.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę