" "
Agrolok_280518

Kosztowne "eurouchybienia" ekipy Millera

20 stycznia 2004

Kilkadziesiąt milionów euro z funduszu PHARE przejdzie nam koło nosa – dowiedziało się nieoficjalnie RMF ze źródeł w Brukseli. Okazuje się jednak, że to nie jedyne „eurouchybienie” ekipy Leszka Millera, przez które Polska może stracić unijne pieniądze.

Jest już niemal pewne, że z właśnie z powodu niedbalstwa rządu Millera, stracimy dziesiątki milionów euro z PHARE. Pieniądze te mieliśmy wykorzystać w 2001 roku – nie udało się ani wtedy, ani później; teraz mija ostateczny termin ich wykorzystania.

Winni straty tych pieniędzy są ministrowie odpowiedzialni za sprawy europejskie. Kilka lat temu za stratę 34 mln euro jeden z ministrów w rządzie Jerzego Buzka musiał podać się do dymisji.

Mogą też stracić rolnicy, bo prawdopodobnie opóźni się start, niezbędnego do uruchomienia dopłat, systemu IACS – wciąż nie działa system informatyczny, a za funkcjonowanie na czas IACS-u głową ręczył minister rolnictwa.

Z pracami ociąga się jednak nie tylko rząd, ale także Sejm. Wciąż nie ma ram prawnych, które umożliwiłyby składanie od 1 stycznia projektów na wykorzystanie wielomiliardowych funduszy strukturalnych. Tymczasem Węgry już złożyły pierwsze propozycje.

Sejm wciąż nie uchwalił także niezbędnej ustawy o zamówieniach publicznych. Niektórzy w Brukseli mówią nawet o obstrukcji, bo do projektu ustawy zgłoszono aż 400 poprawek.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę