Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Lepsza żywność dzięki nowemu systemowi kontroli jakości

13 stycznia 2004

Lepsza, bezpieczniejsza żywność. To wszystko ma nam, konsumentom, zapewnić HACCP, system kontroli jej jakości, który zamierzają wprowadzić świętokrzyskie firmy do swoich zakładów.

System HACCP to nic innego, jak stały monitoring jakości produkowanej żywności. - Ma to zapewnić jej maksymalne bezpieczeństwo. Kupując żywność wyprodukowaną przez producenta, który stosuje ten system, mamy pewność, że dołożył on wszelkich starań, by nic groźnego do tej żywności się nie dostało - wyjaśniała na konferencji prasowej Elżbieta Socha-Stolarska, kierownik Oddziału Nadzoru nad Żywnością w Wojewódzkiej Stacji Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

HACCP to normy, które stosują firmy - producenci, hurtownie i sklepy - w Unii Europejskiej od ponad 10 lat. - System nie jest wymogiem Unii Europejskiej i jego brak nie skreśli naszych firm z ich rynków. Jednak posiadanie HACCP będzie wiązało się z większym zaufaniem zagranicznych partnerów i konsumentów - zachwala Socha-Stolarska.

Przyznaje, że wprowadzenie systemu wiąże się z kosztami. - Ale to będzie się opłacać. Producent będzie mógł się pochwalić, że dba o bezpieczeństwo swojej żywności, a co za tym idzie o klienta. A klient będzie się czuł pewniej, wiedząc, że jedzenie, które kupuje, wyprodukowała firma stosująca HACCP - twierdzi kierownik.

Do wojewódzkiego sanepidu zgłosiło się już kilkanaście firm, które chcą wprowadzić HACCP. - Zamierzamy przeprowadzać szkolenia w tym zakresie, będziemy rozdawać ulotki informacyjne - mówi Socha-Stolarska.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę