aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Licząc na elastyczność Unii

9 grudnia 2002

Na sobotnim, wieczornym posiedzeniu rząd postanowił, że nie zmieni stanowiska negocjacyjnego w sprawie dopłat dla rolników i finansów. Na konferencji, która odbyła się po posiedzeniu Rady Ministrów, szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz powiedział: Nasz mandat negocjacyjny (...) nie zawiera drugiej pozycji, czyli ogranicza się do tego, co państwu powiedziałem. Demonstrujemy gotowość do poszukiwania kompromisu, w kilku sprawach modyfikując swoje stanowisko. Oczekujemy potwierdzenia, że druga strona również jest gotowa do takiej elastyczności.

O odpowiedzi unijnej zostaniemy poinformowani we wtorek, po  poniedziałkowym spotkaniu w Brukseli ministrów spraw zagranicznych krajów kandydujących z przedstawicielami prezydencji duńskiej i komisarzem ds. rozszerzenia  Guenterem Verheugenem i dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw UE. 

Duńska propozycja finansowa przewiduje, że obecne kraje kandydujące mogłyby uzupełniać do 40% wyjściowy poziom dopłat bezpośrednich ze środków przeznaczonych na rozwój wsi i z własnych budżetów. Wyjściowy poziom dopłat zaproponowany przez UE to 25%, 30% i 35% w trzech pierwszych latach członkostwa. 

Cimoszewicz podkreślił, że rząd akceptuje przesunięcie na dopłaty części środków z pieniędzy na rozwój wsi, ale chce, by było to 25% a nie 20% tych funduszy, co zaproponowała Dania. Ponadto nadal oczekujemy wyższych rekompensat finansowych kierowanych bezpośrednio do budżetu, polski rząd  uważa, że w ramach środków przewidzianych w budżecie berlińskim takie możliwości po stronie Unii ciągle istnieją. Polska obstaje również przy podniesieniu rekompensaty i postuluje wypłacanie jej w trzech pierwszych latach członkostwa (Dania proponuje nam ekompensatę w wysokości 443 mln euro na zrównoważenie budżetu w 2004 r.). Cimoszewicz zaznaczył, że występujemy także o wzrost finansowego wsparcia na przygotowanie do realizowania treści porozumienia z Schengen (chodzi m.in. o ochronę granic) oraz, że powtarzamy swoje stanowisko w kwestii VAT–u w budownictwie, zwłaszcza jeśli chodzi o gotowe mieszkania.

Jeśli chodzi o rozdział polityka konkurencji to podobnie jak Węgry wystąpimy o późniejsze o dwa lata określenie daty, od której liczy się poziom pomocy publicznej dla inwestorów – czyli by pomoc publiczna dla inwestorów naliczana była od 2003 r. (Węgrom udało się w tej kwestii uzyskać zgodę).

Cimoszewicz powiedział, że w zakresie VAT–u w rolnictwie akceptujemy istotne elementy stanowiska unijnego, które zakłada, że na materiały do produkcji rolnej ma obowiązywać w 4 – letnim okresie przejściowym obniżona do poziomu 3% stawka VAT. Dodał, że ponieważ UE nie chce przyznać nam takiej stawki na maszyny rolnicze i ciągniki, chcemy zaproponować zastosowanie stawki postojowej+ VAT. Truszczyński wyjaśnił, że chodzi o stawkę 12%, jaka miałaby obowiązywać przez 4 – letni okres przejściowy. Dodał, że taka stawka postojowa obowiązuje obecnie w trzech unijnych krajach. Jak mówił Cimoszewicz, podtrzymujemy natomiast nasze stanowisko w sprawach: kwoty produkcyjnej skrobi; listy zakładów mleczarskich, które mają być uprawnione do skupowania i przetwarzania w ciągu 3 lat po wejściu do UE jednocześnie mleka klasy ekstra oraz niższych. Nadal również domagać się będziemy, by plon referencyjny zboża wynosił 3,14 ton na hektar, a kwota produkcji mleka ponad 11 mln ton. Wystąpimy również o przesunięcie niewielkiej części kwoty produkcyjnej cukru na rzecz kwoty izoglukozy. Przyznano nam kwotę produkcyjną cukru w wysokości nieco ponad półtora miliona ton, z czego chcemy przesunąć 6 tys. ton do dotychczas proponowanej kwoty izoglukozy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę