A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Mały budżet wielkiej Europy

5 maja 2003

Mimo przyjęcia do Unii w 2004 roku 10 nowych państw, do wspólnej kasy w Brukseli kraje członkowskie wpłacać będą mniej niż dotąd – 0,99 proc. PKB. W sumie unijny budżet wyniesie niewiele ponad 100 mld euro.

Dane te przedstawiła w środę komisarz ds. budżetowych UE Michaele Schreyer. – Rozszerzanie stoi na mocnych finansowych nogach – mówiła Niemka, polemizując z tymi, którzy twierdzili, że przyjęcie nowych państw, w tym zwłaszcza Polski, jest dla Unii zbyt kosztowne. To nieprawda, mimo że Unia w większości przypadków zacznie nam płacić jak swoim członkom już od 1 stycznia 2004 r., choć my zaczniemy składać się do wspólnej kasy dopiero od 1 maja, a tylko Polska dostanie zaliczkowo do budżetu w Warszawie niemal pół miliarda euro.

Komisja zatwierdziła w środę wstępnie unijny budżet na przyszły rok, nad którym będą teraz debatować Parlament Europejski i 15 państw Unii. W sumie będzie on o 3,3 proc. większy niż w roku bieżącym i wyniesie 100 mld 675 mln euro. Najwięcej pójdzie tradycyjnie na rolnictwo (41 proc., wzrost zaledwie o 3 proc.) i tzw. fundusze strukturalne (35 proc., wzrost aż o 14 proc.). Te ostatnie zbytnio wspólnej kasy ze względu na rozszerzanie Unii nie obciążą: wydawanie pieniędzy z funduszy strukturalnych jest bardzo skomplikowane, a programy wieloletnie. Bruksela przewiduje, że z zapisanych nowym krajom 6,7 mld euro faktycznie wyda nie więcej niż 1,8 mld euro. Płatności wzrosną dopiero w przyszłych latach.

Dziennikarzom zaprezentowano jedynie planowane wydatki, bez składek. Zapewne będą one trochę większe dla obecnych krajów Piętnastki niż obecnie, ale po raz pierwszy od wielu lat spadną w stosunku do PKB poniżej 1 proc. (w porównaniu np. z 1,04 proc. PKB w roku bieżącym). Unia ma więc teoretycznie olbrzymią rezerwę – ze względu na rozszerzanie zaplanowano, że składki mogą sięgnąć nawet 1,24 proc. PKB.

Schreyer ujawniła też, że tzw. brytyjski rabat (Londyn płaci mniej, niż powinien, a na brakującą część składają się wszyscy pozostali, Warszawa także) wyniesie ok. 4,6 mld euro. Dla porównania realne transfery do dziesięciu nowych państw Unii to według obliczeń Komisji blisko 5 mld euro.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę