aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ministrowie w Kujawsko-Pomorskiem

12 maja 2003

Udział w festynach, piknikach, spotkaniach  z młodzieżą,  z przedstawicielami środowisk lokalnych oraz różnych grup zawodowych – tak upłynął dzień wizyty ministrów  w województwie kujawsko-pomorskim w ramach kampanii informacyjnej przed referendum europejskim.

W kujawsko-pomorskim przebywali: wicepremier, minister infrastruktury Marek Pol oraz wiceministrowie: spraw wewnętrznych i administracji Paweł Dakowski, rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Plewa, gospodarki, pracy i polityki społecznej Marek Kossowski i środowiska Krzysztof Panas.

Premier Pol spotkał się z dyrektorami i młodzieżą szkół gimnazjalnych w Grudziądzu. Podczas spotkania mówił o warunkach  integracji Polski z Unią Europejską oraz o szansach i kosztach naszego członkostwa. Jego zdaniem przystąpienie Polski do UE to szansa głównie dla młodzieży m.in.: ze względu na dostęp do edukacji w krajach europejskiej wspólnoty. Rozmawiano także o rozwoju infrastruktury regionu w kontekście przystąpienia do Unii. Premier spotkał się również z władzami miasta Grudziądz oraz z burmistrzami i wójtami powiatu grudziądzkiego.

Minister Dakowski wziął udział w festynie pt. „Rzemiosło i Edukacja” w Nakle, gdzie mówił m.in.: o przyszłości polskiego rzemiosła, drobnej przedsiębiorczości, a także o możliwościach kształcenia we wspólnej Europie.

Podczas spotkania z młodzieżą oraz pracownikami służb mundurowych padały liczne pytania dotyczące pracy i edukacji w Unii Europejskiej. Młodych ludzi interesowały m.in.: perspektywy inwestycji w kujawsko-pomorskim w związku z wejściem Polski w struktury unijne. Minister podkreślił, że atutem tego regionu są piękne, naturalne tereny, które można wykorzystać w celach turystycznych. Rozmawiano także o perspektywach zmniejszenia bezrobocia oraz możliwościach poprawy infrastruktury po wejściu do UE.

Podczas spotkanie z przedstawicielami samorządów i działaczami społecznymi w Szubinie minister Dakowski podkreślił, że biorąc udział w referendum podejmujemy decyzję nie tylko za siebie, ale głosujemy za całe przyszłe pokolenie. Od nas samych zależy wybór, czy będziemy aktywnym uczestnikiem wydarzeń europejskich, czy też będziemy biernymi obserwatorami. Spotkanie poświęcone było także m.in.: sprawom bezpieczeństwa w Unii, współpracy policji, sprawom własności ziemi oraz dotacjom dla rolników. Minister Dakowski wziął również udział w festynie europejskim pt. „Polki w Unii Europejskiej” w Bydgoszczy, podczas którego symbolicznie oddał głos TAK dla UE.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Plewa rozmawiał z przedstawicielami samorządów terytorialnych w Świeciu na temat  możliwości pozyskania środków akcesyjnych w tym regionie. Plewa mówił m.in.: o programie SAPARD, funduszach strukturalnych oraz o szansach małych i średnich przedsiębiorstw w UE. Minister spotkał się również z lokalnymi przedsiębiorcami w miejscowości Osie. Spotkanie poświęcone było szansom rozwoju firm prowadzących działalność  na terenach wiejskich w kontekście wejścia Polski do Unii Europejskiej.

W Bydgoszczy wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Marek Kossowski spotkał się z przedstawicielami przedsiębiorców, pracodawców oraz BCC województwa kujawsko-pomorskiego. Głównym tematem poruszanym podczas spotkania były szanse polskich przedsiębiorstw w UE. Zdaniem Kossowskiego wejście Polski do UE może przyspieszyć proces inwestowania kapitału zagranicznego w naszym kraju. Podczas wizyty w Zakładach Chemicznych ZACHEM rozmawiano o polskich przedsiębiorstwach chemicznych i ich konkurencyjności w UE. Minister wziął również udział w spotkaniu obywatelskim z udziałem gimnazjalistów, radnych oraz mieszkańcami gminy Osielsko.

Wiceminister środowiska Krzysztof Panas wziął udział w imprezie plenerowej „Europa to my” w Stolinie. Większość pytań zadawanych ministrowi dotyczyła możliwości wykorzystywania środków unijnych i subwencji oraz ochrony środowiska. Panas spotkał się także z samorządowcami w miejscowości Koronowo. Podczas spotkania rozmawiano  m.in.: o ekologii w Unii Europejskiej. W Chrystkowie minister spotkał się z dyrektorami Parków Krajobrazowych. W trakcie spotkania poruszono m.in.: kwestie dalszego funkcjonowania parków  krajobrazowym oraz rozmawiano na temat ustawy o ochronie przyrody.

Na zakończenie pobytu w kujawsko-pomorskim ministrowie uczestniczyli w Pikniku Europejskim w Dobrczu, gdzie wzięli udział w konferencji prasowej, podsumowującej wizytę. Podczas imprezy można było zapoznać się z materiałami informującymi o szansach i kosztach integracji europejskiej, a także porozmawiać z politykami.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę