aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Na saksy do Polski

28 kwietnia 2004

Tylko w II połowie ubiegłego roku wydano cudzoziemcom prawie 10 tys. zezwoleń na pracę w Polsce. Najwięcej Ukraińcom (1599 zezwoleń), ale nie brakowało także Niemców (977) oraz obywateli USA (490). Nie garną się do legalnej pracy w naszym kraju obywatele Kirgistanu, Baszkirii, Serbii i Czarnogóry, Luksemburga czy Albanii (po jednym zezwoleniu w II połowie ub.r.). Nie zamykamy dostępu do naszego rynku pracy także uchodźcom, bowiem z danych resortu gospodarki i pracy wynika, że w tym samym okresie udzielono siedem zezwoleń osobom, których obywatelstwo jest nieznane ("bezpaństwowcom").

Ciekawych informacji dostarcza analiza tzw. grup zawodów. Otóż przybysz z Baszkirii okazał się robotnikiem wykwalifikowanym, a Albańczyk był najprawdopodobniej szefem firmy lub ekspertem. Dla odmiany, wśród robotników brakuje Niemców, za to nie ma wątpliwości, że Niemcy przyjeżdżający na saksy do Polski są szefami - większość z udzielonych w ub. roku zezwoleń otrzymali przedstawiciele kadry kierowniczej, doradcy i eksperci, w tym osoby piastujące funkcje w zarządach dużych firm (spółki prawa handlowego). Podobnie jest w przypadku Amerykanów, choć - uwaga - w II połowie ub. roku zezwolenie na legalną pracę w Polsce otrzymało siedemnastu... robotników wykwalifikowanych z USA.

Myliłby się ten, kto sądziłby, że wspomniani wcześniej Ukraińcy są - jak to określa resort gospodarki i pracy - "pracownikami przy pracach prostych". To fakt, że sporo Ukraińców pracuje w Polsce np. na budowach, ale robią to zazwyczaj nielegalnie. Natomiast wśród legalnie zatrudnionych przeważa kadra kierownicza, doradcy i eksperci (prawie 700 zezwoleń na pracę w II połowie ub.r.) oraz nauczyciele języków obcych (prawie 600 osób).

Dodajmy przy okazji, że w omawianym okresie zezwolenie na pracę w charakterze nauczyciela języków obcych otrzymali także obywatele Afganistanu i Laosu (po jednym zezwoleniu).


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę