a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Najważniejsza dla Europejczyków jest praca

5 marca 2004

Im lepsza praca i bardziej udane życie rodzinne, tym większa satysfakcja z poziomu życia - takie są wyniki sondażu przeprowadzonego przez Komisję Europejską w 25 krajach - obecnej i poszerzonej Unii.O wynikach badania pisze „Dziennik Polski”. Wynika z nich, że pomiędzy krajami nowej i starej Unii więcej jest różnic niż podobieństw.

Najważniejsza różnica dotyczy właśnie oceny poziomu życia. 60 proc. obywateli nowych krajów członkowskich UE deklaruje, że są raczej z tego poziomu zadowoleni. Dla porównania, w krajach obecnej UE poziom satysfakcji jest znacznie wyższy i sięga 90 proc.

Nie ma się co dziwić, skoro dochód na jednego mieszkańca Lubelszczyzny lub Podlasia jest równy 1/10 tego, czym może się pochwalić w domowym budżecie mieszkaniec najbogatszych regionów Luksemburga lub Danii – kwituje dziennik.

Obywatele 25 krajów - z obecnej i poszerzonej UE - są zgodni, że czynnikiem, który determinuje poziom satysfakcji z poziomu życia jest praca. Im większe bezrobocie, tym większa frustracja i poczucie wyobcowania. Respondenci są zgodni, co do tego, że praca to nie tylko osiąganie dochodów, ale także kontakty społeczne - co z kolei przekłada się na jakość życia.

Ci, którzy pozostają bez pracy, od co najmniej dwóch lat, częściej wyrażają się krytycznie o poziomie swojego życia, narzekają na swoją rodzinę, na otoczenie, mają także większe problemy ze zdrowiem, od tych, którzy nie muszą się martwić o pracę - wynika z sondażu.

Bezrobocie - dla 62 proc. badanych spośród obywateli nowych członków UE - jest podstawowym czynnikiem, który prowadzi do biedy i wyłączenia z życia społecznego.

Z opublikowanych na łamach „Dziennika Polskiego” badań wynika też, że Polacy, którzy mają pracę, częściej niż pracownicy na Zachodzie, skarżą się na wykorzystywanie przez swoich pracodawców.

Co trzeci Polak - oraz posiadający stałe zatrudnienie obywatel państw wchodzących do Unii - deklaruje, że jest zmuszany do pracy dłuższej niż 48 godz. tygodniowo. W krajach UE podobne przekonanie wyraża 15 proc. badanych.

Do najbardziej usatysfakcjonowanych z poziomu życia należą mieszkańcy Cypru, Malty i Słowenii. Najbardziej narzekają Łotysze i Litwini. Polacy są pośrodku stawki.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę