EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Naturalna regeneracja

19 czerwca 2002
  1. Celem naturalnej regeneracji jest rozwinięcie różnorodnej flory, nie zdominowanej przez zboża samosiejki. Jest to często najbardziej praktyczna forma ustanawiania pokrywy, która jest korzystna dla środowiska naturalnego (dostarcza pożywienia ptakom i pobudza rozmaite rośliny do wzrostu). W szczególności, naturalna regeneracja ziemi, na której uprawiane były zboża, dostarcza pożywienie ptactwu zimowemu. Obecność różnorodnych roślin przyciąga owady, które też stają się pożywieniem dla ptactwa. Naturalna regeneracja jest najlepsza na lekkich i płytkich glebach oraz na ziemi znajdującej się w pobliżu: np. wrzosowisk, dzikich pastwisk, ziemi niedawno wycofanej z produkcji rolniczej. Na takiej ziemi często pojawia się duża różnorodność gatunków roślin. Możesz także specjalnie wziąć pod rozwagę stosowanie naturalnej regeneracji na polu z rotacyjnym odłogowaniem w rejonach, gdzie zanika ptactwo związane z polami uprawnymi. Możesz także chcieć przemyśleć agronomiczne i środowiskowe korzyści stosowania trwałych obrzeży pól (patrz akapity 18-19).
  2. Jeśli ziemia będzie odłogowana przez więcej niż jeden sezon, naturalna regeneracja ogólnie nie jest korzystna, szczególnie na ciężkich glebach, które były uprzednio intensywnie wykorzystywane lub na ziemi zdominowanej przez chwasty takie jak osty, szczaw itp., chyba że ziemia jest starannie pielęgnowana. Jeśli masz problem ze szkodliwymi, agresywnymi chwastami i zbożami samosiejkami, których trudno jest się pozbyć, powinieneś wybrać pokrywę sianą niż stosować naturalną regenerację. Jednakże zastosowanie nawet małego pasa z naturalną regeneracją jest bardzo cenne dla środowiska.

Po jakich zbożach dozwolona jest naturalna regeneracja ?

  1. Naturalna regeneracja może zostać użyta do ustanowienia zielonej pokrywy po zbożach mieszanych oprócz kukurydzy (przy które stosowane herbicydy przeszkadzają naturalnej regeneracji) i jarzyn (które wiążą azot i mogą dlatego przyczyniać się do erozji gleby pod koniec okresu odłogowania). Naturalna regeneracja może zostać stosowana także po byłej uprawie ziół. Jednakże tutaj nie wolno usuwać resztek ziół z pokrywy zielonej. Stosowanie naturalnej regeneracji na terenie byłej uprawy innych roślin, wymaga pisemnego zezwolenia z lokalnego RCD. Powinieneś zwrócić uwagę na to, czy zagospodarownie stosowaną pokrywą nie koliduje z wymogiem rotacji (tak jak ma to miejsce przy produkcji zbóż). W większości przypadków nie zaleca się naturalnej regeneracji po uprawie rzepaku, ze względu na ogromne trudności w pozbyciu się samosiejek.

Jakie kroki trzeba podjąć, aby stworzyć zieloną powierzchnię poprzez naturalną regenerację?

  1. Po zbiorach musisz pozostawić ziemię aż do wytworzenia naturalnej pokrywy. Proces ten możesz wspomóc roztrząsając na polu sieczkę. Po zbiorach musisz zrezygnować z bronowania, głębokiego orania lub stosowania nie selektywnych herbicydów – ponieważ uniemożliwiają one naturalną regenerację. Jednakże w pierwszym roku ziemia może być bronowana i płytko orana nie głębiej niż na 6-7 cm, aby pobudzić kiełkowanie. Zabiegi te powinny być dokonane możliwie wcześnie, przed wzrostem roślin. Jeśli zamierzasz kultywować ziemię (ale bez naruszania czy zmiany charakteru pokrywy zielonej) w następnych latach (np. w celu stworzenia dogodnych warunków dla ptactwa gnieżdżącego się na ziemi), to będziesz potrzebował z lokalnego RCD pisemnego zwolnienia z obowiązku przestrzegania przepisów (akapity 101, 111-112, 113, 114).
 

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę