aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Niedokładnie w uprawach

19 sierpnia 2003

Nieprecyzyjne określenie powierzchni poszczególnych upraw – to najczęściej popełniane błędy podczas pilotażowej akcji wypełniania wniosków o dopłaty bezpośrednie prowadzonej na Podlasiu. Takie wnioski wypełniło 74 rolników z dwóch wsi w powiecie łomżyńskim, a prawie połowa z nich została już rozpatrzona przez Podlaski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Obecnie sprawdzamy czy wnioski zostały wypełnione poprawnie – mówi Wojciech Dzierzgowski, dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. – Ponieważ jest to akcja pilotażowa i rolnicy nie ponoszą żadnych sankcji z tytułu nieprawidłowego wypełnienia wniosku, to zdarzają się błędy. Dotyczą one przede wszystkim powierzchni poszczególnych upraw. 

Jak mówi, są gospodarstwa, w których różnice w deklarowanej powierzchni upraw i rzeczywistej, wynoszą kilka procent, ale są i takie gdzie rozbieżności sięgają kilkudziesięciu procent. Natomiast powierzchnie poszczególnych działek wchodzących w skład gospodarstwa z reguły są wpisywane poprawnie. 

Na Podlasiu nie ma problemu związanego z rozdrobnieniem działek. W innych regionach Polski (szczególnie na Podhalu) zdarza się bowiem, że gospodarstwo składa się nawet z 200 małych poletek. Aby ubiegać się o unijne dopłaty niezbędny jest wypis z ewidencji gruntów – odrębny dla każdej działki. Za taki wypis trzeba płacić – za pierwszy 11 zł, a za każdy kolejny 7zł. 

Jak mówi Wojciech Dzierzgowski z pilotażowej akcji wynika, że na Podlasiu w skład jednego gospodarstwa wchodzi średnio 7 działek. Wprawdzie zdarza się, że gospodarstwo składa się z 20 działek, ale są to sporadyczne przypadki. 
Podlascy rolnicy w najbliższym czasie będą uczyć się wypełniać wnioski o dopłaty bezpośrednie – mają na to czas do wiosny. Do 15 maja przyszłego roku będą musieli złożyć „prawdziwe” wnioski o dopłaty. 

Obecnie szkoleni są w tym zakresie pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wojewódzkiego Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Podlaskiej Izby Rolniczej, banków spółdzielczych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę