MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Od początku roku rozesłano do rolników drogą pocztową 3 miliony ankiet, w których zainteresowani dopłatami ...

19 czerwca 2002

Od początku roku rozesłano do rolników drogą pocztową 3 miliony ankiet, w których zainteresowani dopłatami wyrównawczymi mieli zamieścić podstawowe informacje o swoim gospodarstwie. Do ankiet została także dołączona ulotka informacyjna wyjaśniająca w zwięzły sposób zasady Wspólnej Polityki Rolnej, a także wyjaśniająca jakie warunki musi spełniać osoba obiegająca się o dopłaty.
Poniżej zamieszczamy ulotkę informacyjną z formularzem.



Korzyści z integracji z Unią Europejską


Trwają negocjacje w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2003 roku. Członkostwo to stwarza ogromną szansę szybszego odrobienia zapóźnień polskiej wsi przy pełnym poszanowaniu tożsamości narodowej wszystkich państw członkowskich, ich kultury, tradycji, obyczajów, języka, co jest największą wartością wspólnej Europy.
Nasze wejście do Unii Europejskiej wymaga wielu zmian w dostosowaniu polskiego rolnictwa do wymagań Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Istotną częścią tej polityki są dopłaty kierowane bezpośrednio do rolników. Z chwilą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej polscy rolnicy będą mogli korzystać z dopłat na równi z pozostałymi obywatelami Unii.

Dopłaty bezpośrednie mają też na celu zapewnienie samowystarczalności żywnościowej oraz ochronę rolnictwa poprzez zagwarantowanie rolnikom odpowiednich dochodów. Pozwolą też na właściwy rozwój obszarów wiejskich. Obecnie rolnicy w Unii Europejskiej otrzymują dopłaty bezpośrednie do niektórych grup roślin uprawnych oraz do wołowiny i baraniny.

Niezależnie od tego, kiedy Polska stanie się członkiem Unii Europejskiej, musi ponieść koszty związane z unowocześnieniem rolnictwa - dostosowaniem do standardów pozwalających na wymianę handlową dóbr, bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego kraju itp.

Co musimy zrobić?

Dla eksportu mięsa i jego wyrobów, a także dla korzyści płynących do rolnika po przystąpieniu Polski do grona Państw Unii Europejskiej, między innymi w postaci dopłat bezpośrednich, zasadnicze znaczenie będzie miało utworzenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli obejmującego:

  • skomputeryzowaną bazę danych o rolnikach ubiegających się o dopłaty bezpośrednie,
  • Wielofunkcyjny Rejestr Gospodarstw Rolnych,
  • System Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.

Obowiązek budowy Zintegrowanego Systemu Zarządzani i Kontroli spoczywa na administracji państwowej.

Rolnik, który chce skorzystać z dopłat bezpośrednich powinien między innymi:

  • użytkować działkę rolniczą,
  • posiadać zwierzęta gospodarskie (bydło, owce, kozy, trzodę chlewną) i oznakować je (kolczykowanie),
  • posiadać rachunek bankowy, na który przekazywane będą dopłaty,
  • spełniać wymagania Unii Europejskiej dotyczące produkcji rolnej w gospodarstwie,
  • złożyć w terminie poprawnie wypełniony wniosek.

Wielofunkcyjny Rejestr Gospodarstw Rolnych

Rejestr ten będzie zawierał spis wszystkich uprawnionych do uzyskania dopłat bezpośrednich do produkcji roślinnej i zwierzęcej. W ramach Rejestru będzie realizowane również między innymi finansowanie programów środowiskowych obejmujących: użytki rolne w regionach o trudnych warunkach gospodarowania i przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska. Wypłacane będą też premie za dochody utracone z powodu zalesienia gruntów rolnych. Młody rolnik będzie otrzymywał dodatkowe środki na rozpoczęcie prowadzenia pierwszego gospodarstwa.

System Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt

W systemie tym zarejestrowane będzie bydło, trzoda chlewna, kozy, owce i konie. Pełna i dokładna rejestracja zwierząt jest niezbędna dla przygotowania obsługi dopłat do produkcji zwierzęcej. System obejmuje komputerowe bazy ewidencji zwierząt, ich oznakowanie (kolczyki), dokument dla każdego zwierzęcia ("paszport") oraz prowadzenie rejestru zwierząt w gospodarstwie. Obowiązywać będzie oznakowanie całego pogłowia bydła, a w późniejszym terminie owiec, kóz, trzody chlewnej i koni.
Kolczykowanie krów rozpocznie się w wybranych gospodarstwach woj. warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego. Później obejmie cały kraj.
Oprócz dopłat do produkcji, system zapewniał będzie kontrolę produkcji mięsa i jego obrotu ( etykietowanie mięsa zgodnie ze standardami odbiorców), a także podejmowanie skutecznych działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem sanitarno-weterynaryjnym kraju.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę