Ostatnia edycja PHARE 2003

13 lipca 2005

Wnioski o dotacje z programów krajowych należy składać do PARP, a z programów regionalnych – do RIF. 15 lipca rusza ostatnia edycja przedakcesyjnego programu pomocowego dla polskich przedsiębiorców PHARE 2003. Składają się na nią dwa programy: krajowy i regionalny. Budżet pierwszego wynosi ponad 18,7 mln euro, a drugiego – ponad 17,3 mln euro.

W ramach programu krajowego „rozwój i modernizacja przedsiębiorstw w oparciu o nowe technologie” dotacje dla firm są udzielane na doradztwo i bezpośrednio na inwestycje. W pierwszym przypadku (doradztwo) przedsiębiorca może otrzymać pomoc na takie działania, jak m.in.: audyt technologiczny, plan rozwoju przedsiębiorstwa i technologii. Wsparcie może wynieść od 1500 do 10 000 euro, ale nie może przekraczać 50 proc. kosztów inwestycji. W drugim przypadku (inwestycje) dotacje można otrzymać na zakup m.in.: maszyn i urzadzeń z oprzyrządowaniem, sprzętu komputerowego z oprogramowaniem, licencji. Minimalna kwota dotacji to 2000 euro, a maksymalna 100 000 euro, nie więcej jednak niż 50 proc. kosztów.

W ramach programu krajowego „ścieżki od innowacji do biznesu” przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z doradztwa specjalistów z zakresu zarządzania firmą. Wysokość wsparcia w tym programie może wynieść od 3000 do 30 000 euro, ale nie może przekroczyć 50 proc. kosztów. Program ten wspiera również inwestycje.

Dofinansowane są koszty zakupu: nowych maszyn i urządzeń z oprzyrządowaniem, nowego sprzętu komputerowego i biurowego do wysokości w granicach od 2000 do 100 000 euro i nie wiecej niż 50 proc. kosztów. Przedsiębiorcy mogą także otrzymać pożyczkę na: wdrożenie prac badawczo-rozwojowych, zakup licencji, zakup oraz montaż maszyn i urządzeń, budowę i rozbudowę oraz modernizację budynków lub instalacji niezbędnych do wprowadzenia innowacji. Udzielana jest ona na okres 6 lat. Jej wysokość nie może przekroczyć 75 proc. kosztów inwestycji oraz równowartości 500 000 euro.

Część regionalna PHARE 2003 składa się z czterech elementów:

- Program rozwoju przedsiębiorstw
- Program rozwoju przedsiębiorstw eksportowych
- Technologie informacyjne dla przedsiębiorstw
- Fundusz dotacji inwestycyjnych.

Jeśli chodzi o pierwszy program, to dotacje można otrzymać na: przygotowanie planów inwestycyjnych, określenie pozycji firmy na rynku lub na stworzenie strategii rozwoju. Dofinansowane są w tym przypadku tylko usługi doradcze.

Wysokość dofinansowania wynosi nie więcej niż 50 proc. poniesionych kosztów i może się wahać od 500 do 5000 euro.

W drugim przypadku dofinansowanie mogą otrzymać przedsiębiorcy, którzy skorzystają z usług doradczych, m.in. w zakresie planowania eksportu oraz na pokrycie kosztów związanych z rozpoczęciem działań eksportowych. Dotacja nie może być większa niż 50 proc. poniesionych kosztów i musi się wahać w granicach od 500 do 1000 euro.

W ramach trzeciego programu przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie na usługi doradcze w zakresie: audytu technologicznego, tworzenie baz danych, stron internetowych. Wysokość dotacji wynosi od 1000 do 10 000 euro i nie może być większa niż 50 proc. poniesionych kosztów.

Z kolei czwarty program oferuje współfinansowanie kosztów poniesionych na wymianę sprzętu związanego z główną działalnością produkcyjną albo usługową oraz na projekty wdrażające nowe technologie. Wysokość dotacji wynosi od 2000 do 50 000 euro i nie wiecej niż 50 proc. kosztów.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę