aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Otrzymał dotację

29 marca 2004

Waldemar Surma, sadownik ze Strzelec Kraj., jest jednym z kilkuset lubuskich rolników, którzy otrzymali dotację z unijnego programu Sapard.

- Prędzej czy później musiałbym zainwestować w nowe nasadzenia drzew, system nawadniający i w chłodnię. Dzięki unijnej dotacji zrobiłem to szybciej. I pokazałem innym sadownikom z okolicy, że można skutecznie ubiegać się o unijne pieniądze – mówi W. Surma.

Przyszłość dla dużych

Przed 20 laty wraz z bratem Mirosławem objęli po rodzicach 3 ha sadu. W miarę upływu czasu dokupywali ziemię i sadzili nowe drzewa. Teraz mają razem 15 ha, czyli po 7,5 ha każdy. Co roku zbierają około 50 t wiśni o około 200 t jabłek. Sprzedają je do okolicznych hurtowni. Do zbioru wiśni sezonowo zatrudniają do 100 pracowników, a do jabłek – 20. Pielęgnacją drzew zajmują się samodzielnie.
Mimo iż opłacalność sadownictwa obniżyła się w ciągu ostatnich lat, W. Surma uważa, że uprawa drzew owocowych ma niezłą przyszłość. Ludzie wciąż chętnie jedzą jabłka i wiśnie. Na dodatek Niemcy powoli wycofują się z produkcji jabłek, co zwiększa możliwości sprzedaży na unijny rynek.

Doradzili wypełnić wniosek

O możliwości skorzystania z unijnego funduszu Sapard dowiedział się za pośrednictwem internetu. Skontaktował się wtedy z Markiem Oberdą, szefem Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Strzelcach Kraj. Otrzymał od niego znaczącą pomoc przy przygotowywaniu wniosku o dotację. – Wypełnienie wniosku wymaga sporej wiedzy. Nie ma jej każdy właściciel gospodarstwa rolnego. My służymy fachową pomocą – mówi M. Oberda.
Za 120 tys. zł dokupił trochę ziemi, nasadził kilka tysięcy młodych drzew, rozbudował i zmodernizował system nawadniający, kupił agregat chłodniczy. Po rozliczeniu tych wydatków z funduszu Sapard otrzymał zwrot 50 tys. zł. – Początkowo nie wierzyłem, że bardzo oszczędna Unia da coś sadownikowi z niewielkich Strzelec. Ale moje chodzenie i skrupulatne wypisywanie bardzo szczegółowego wniosku się opłaciło. W końcu 50 tys. zł piechotą nie chodzi – mówi W. Surma
Wnioski o dotację z funduszu Sapard złożyło ponad 30 rolników z powiatu strzeleckodrezdeneckiego. Pięciu otrzymało już zwrot połowy zainwestowanych pieniędzy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę