Po pieniądze z SAPARD-u

14 sierpnia 2002

Po pieniądze z SAPARD-u niestety nie ustawiają się długie kolejki . By odpowiednio przygotować się do złożenia wniosku trzeba czasu, a tego jest już bardzo niewiele. Termin składania wniosków upływa 16 października 2002 r. Program pomocy przedakcesyjnej SAPARD mógłby, pokrywając do 50% wkładu w  inwestycje, znacznie obniżyć koszty koniecznych zmian dostosowujących nasze rolnictwo do unijnych norm. Modernizacji wymaga 2,5 tys. zakładów mięsnych i 300 zakładów branży rybnej. Bez spełnienia wymogów UE będą musiały ulec likwidacji.

Przedsiębiorcy złożyli tylko jeden wniosek o pieniądze z programu SAPARD. Wpłynął on z zakładu przetwórstwa mięsa Dobrowolscy. Jednak, jak powiedział sekretarz Polskiego Związku Producentów Eksporterów i Importerów Mięsa, Stanisław Zięba: – w aplikacji już znaleziono wiele błędów, które ją dyskwalifikują. (...) Procedury, które musi wypełnić przedsiębiorca starający się o wsparcie z SAPARD, są tak przygotowane, żeby tych pieniędzy nie można było wziąć. Problem ze spełnieniem kryteriów mają nie tylko małe firmy. Dlatego branża mięsna nie będzie aplikować o pieniądze z Unii.

Firma Dobrowolscy do złożenia wniosku przygotowywała się prawie przez trzy lata. Złożenie aplikacji było możliwe dzięki uzyskaniu kredytu preferencyjnego, dobrym kontaktom z bankiem oraz dobrze przygotowanemu biznesplanowi. Część dokumentów i zezwoleń przed złożeniem wniosku wymagało uaktualnienia, co zajęło firmie kilka tygodni. Praktycznie firma musi być prawie idealna, by mogła skorzystać z pomocy unijnej. 

Na zbyt trudne procedury narzekają także przetwórcy ryb. Zapowiadają, że być może zdążą ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami i załącznikami dopiero w następnej edycji programu. Przedsiębiorcy chcą się lepiej do całej procedury przygotować wiedząc, że z programu można skorzystać tylko raz.

Widząc bardzo niewielkie zainteresowanie przedsiębiorców, ARiMR zapowiada, że przyjmie wnioski  także po 16 października, kiedy to formalnie mija termin składania aplikacji.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę