aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Powstaje pierwszy raport na temat ruchów cen po wejściu Polski do Unii Europejskiej

18 listopada 2003

Do końca roku powstanie raport dotyczący przewidywanych zmian cen produktów i usług po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Będzie to pierwsze kompleksowe opracowanie naukowe na ten temat. Zleceniodawcą raportu jest Ministerstwo Finansów.

Raport jest pierwszą próbą kompleksowej analizy ruchów cen po integracji Polski z UE. Obecnie na ten temat krąży wiele nie popartych żadnymi badaniami opinii. Argument o spodziewanej drożyźnie, jaka ma nastąpić po naszym wejściu do Unii, chętnie wykorzystują przeciwnicy akcesji Polski do UE. Jednak również wśród jej zwolenników zdania na temat wpływu integracji na ceny produktów i usług są podzielone. Podczas, gdy jedni przewidują, że będą one zmierzały do poziomu obowiązującego w UE, czyli pójdą w górę, inni wskazują, że drożyźnie może przeciwdziałać zniesienie lub obniżenie ceł importowych na niektóre produkty. Analitycy banku BPH PBK obliczyli, że po 1 maja wzrośnie 6 proc. stawek celnych, ale aż 35 proc. spadnie poniżej obecnego poziomu.

Na razie nie ulega tyko wątpliwości, że po naszej akcesji wzrosną - i to znacząco - ceny papierosów. Prawdopodobnie podrożeje również cukier, a co za tym idzie, wyroby cukiernicze. Niektórzy eksperci przewidują generalną zwyżkę cen produktów rolnych, w tym głównie mleka, pieczywa i mięsa.

- Przyjmuje się, że potanieje elektronika oraz sprzęt AGD, jednak bez szczegółowych badań nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak zachowają się ceny po 1 maja. Jak dotąd, nie powstało na ten temat żadne kompleksowe opracowanie - mówi Przemysław Woźniak, ekspert fundacji naukowej CASE, zajmujący się analizą zjawiska inflacji.

Obecnie możemy się więc jedynie opierać na doświadczeniach innych państw członkowskich, które w momencie akcesji dysponowały podobnym potencjałem ekonomicznym, jak Polska.

- Ceny w Unii nie są jednakowe. Przykładowo w Portugalii jest taniej niż w Wielkiej Brytanii. Każdy kraj charakteryzuje się inną specyfiką. Na razie nie wiemy, jak zareaguje nasz rynek na zniesienie wewnętrznych barier celnych. Dlatego dobrze, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się zlecić opracowanie raportu na ten temat - mówi Przemysław Woźniak.

Resort rozpisał w tym celu przetarg, wygrany przez Niezależny Ośrodek Badań Ekonomicznych, kierowany przez prof. Witolda Orłowskiego. Jak powiedział "Dziennikowi" Krzysztof J. Stachacz z NOBE, nad raportem pracuje kilka zespołów badawczych, z których każdy zajmuje się innym zagadnieniem.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę