aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pracować w Unii

26 kwietnia 2004

- Kilka dni temu wysyłaliśmy do Hiszpanii do pracy sezonowej 1200 osób - mówi o kontrakcie z hiszpańskimi przedsiębiorstwami Janusz Biranowski, kierownik referatu ds. zatrudnienia za granicą Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. - Mogę już dziś z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że na przełomie października i listopada tego roku odbędzie się nabór do pracy w roku przyszłym.

Na co mogą liczyć mieszkańcy Zachodniopomorskiego, szukający pracy za granicą po 1 maja 2004. Mieszkańcy naszego regionu znajdą się w trochę lepszej sytuacji, niż reszta Polaków. Ze względu na to, że działa u nas wiele doświadczonych biur pośrednictwa pracy, posiadających stosowny certyfikat Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Funkcjonują też biura, które wprawdzie nie posiadają takiego certyfikatu, ale już nawiązały bliską współpracę z europejskimi biurami pośrednictwa pracy i czekają tylko na wejście Polski do Unii.

- Wysłaliśmy do pracy na londyńskim lotnisku 50 osób, ostatnie wczoraj - mówi Katarzyna Opiekulska z firmy LSJ. - To dopiero początek współpracy z brytyjskimi biurami pośrednictwa pracy i londyńskimi szkołami językowymi.

Największe szanse na podjęcie pracy za granicą mają osoby, które znają język obcy. Stanie się tak niemal od razu po 1 maja. W Szczecinie działa Niemiecki Instytut Języków i Gospodarki, który już teraz oferuje zatrudnienie dla personelu medycznego.

- Do tej pory załatwialiśmy pracę jedynie dla lekarzy, ale wkrótce zwiększymy swoją ofertę dla rehabilitantów, a być może również dla innych zawodów - tłumaczy Michał Wasylko, prezes NIJiG.

Jak dotąd tylko jedno państwo spośród dawnej piętnastki Unii (tj. Niemcy) kilka dni temu zniosło częściowo ograniczenia w zatrudnieniu. Dotychczas wyjeżdżając za Odrę do pracy na zaproszenie niemieckiej firmy, trzeba było dodatkowo starać się o wizę na określony czas pracy. Kosztowało to wiele tygodni oczekiwania i sporo pieniędzy.

Teraz się to zmieni, bo dosłownie kilka dni temu strona niemiecka ogłosiła, że znosi takie wizy. Dawniej można było tylko raz w życiu wyjechać do Niemiec na podwyższenie kwalifikacji zawodowych i językowych (tzw. zaproszenie gościa) i pracować tam maksymalnie do 18 miesięcy. Obecnie Niemcy zezwolili na pracę 12 miesięczną, po której można starać się już o pracę na stałe. Władze Wielkiej Brytanii szczegółowe przepisy zatrudnienia na wyspach, Cyprze i Malcie mają ogłosić najwcześniej w najbliższy wtorek.

- Z naszych informacji wynika, że Polacy pragnący podjąć pracę na wyspach brytyjskich będą musieli zarejestrować się w Home Office, odpowiedniku amerykańskiego urzędu imigracyjnego - mówi Katarzyna Opiekulska z LSJ. - Za każde zezwolenie na pracę u konkretnego pracodawcy trzeba będzie zapłacić 50 funtów. Jeśli jednak ktoś przyjedzie w ciemno do Anglii, a nie na zaproszenie konkretnej firmy, nie ma co liczyć na przekroczenie granicy.

Żeby więc podjąć legalną pracę w Wielkiej Brytanii mimo braku zmiany przepisów, należy skorzystać z pośrednictwa pracy biur, które reprezentują angielskie firmy. Innym sposobem jest zapisanie się na kurs dokształcający w języku lub zawodzie. Szkoły angielskie (uwaga - ale nie wszystkie) oferują nie tylko naukę, ale jednocześnie gwarantują zatrudnienie i zamieszkanie oraz często uzyskanie certyfikatu British Council.

Większość biur pośrednictwa pracy w Zachodnio - pomorskiem jest nastawiona na zatrudnienie za granicą pracowników morza i w tym względzie jesteśmy na tle Polski potentatem. Inne biura już dziś są w przededniu podpisania lub już podpisały umowy z zachodnimi biurami pośrednictwa.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę