Ptak_Waw_CTR_2024

Produkty regionalne w UE

14 stycznia 2004

12 lat temu Unia Europejska wprowadziła przepisy umożliwiające ochronę produktów regionalnych. Każdy zakątek to inna kultura, tradycje i każdy z nich ma swoje specjalności kulinarne i żywnościowe. Do dziś w całej Unii zarejestrowano ponad 600 takich specjałów.

Są wśród nich sery, wyroby mięsne, przetwory rybne, wypieki cukiernicze, napoje i owoce. Jest i piwo. Kwestią czasu wydaje się być zakwalifikowanie do nich także alkoholi.

Najwięcej produktów regionalnych zarejestrowanych i prawnie chronionych mają Włosi, bo aż 133, tuż za nimi są Francuzi ze 132 produktami. Portugalczycy, Grecy, Hiszpanie i Niemcy - zamykają ścisłą czołówkę. Najmarniej prezentuje się Skandynawia - Finowie i Szwedzi mają zaledwie 3-4 takie produkty.

Wszyscy znamy grecką fetę, włoską mozzarellę, szynkę parmeńską czy mortadelę. Ale nieobce są nam także sery: brie, czy camembert. A co daje rejestracja produktu? Przede wszystkim ochronę nazwy przed konkurencją. Ale nie tylko nazwa jest chroniona, chronione jest też zdrowie konsumentów, bo choć produkty te nie są wytwarzane w higroskopijnych warunkach, jednak muszą spełniać określone wymogi. Przede wszystkim poddawane są kontroli.

W każdym kraju istnieje organizacja, która zajmuje się sprawdzaniem jakości takich artykułów żywnościowych. A i procedura rejestracji jest dość złożona. Zaczyna się od władz krajowych, kończy na Brukseli i ...niestety trochę trwa. Ale chyba warto, skoro tak wiele regionalnych specjałów chroni unijne prawo.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę