aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Projekt konstytucji UE przyjęty

13 czerwca 2003

Przewodniczący Konwentu Europejskiego obwieścił, że za tydzień zaprezentuje przywódcom Unii Europejskiej przedstawiony przez siebie i pochwalony przez prawie wszystkich członków konwentu projekt przyszłej konstytucji UE. Pojadę przedstawić w waszym imieniu Radzie Europejskiej (zgromadzeniu przywódców UE) w Salonikach nasze wspólne dzieło jako fundamentu przyszłego traktatu, ustanawiającego konstytucję dla Europy – powiedział Valery Giscard d'Estaing na zakończenie trzydniowej debaty nad projektem.

Wskazał na takie osiągnięcia konwentu jak zebranie w jednym projekcie tekstów kilku unijnych traktatów i Karty Praw Podstawowych, nadanie Unii osobowości prawnej, jasne określenie jej kompetencji, uproszczenie i usprawnienie procedur decyzyjnych, stworzenie funkcji ministra spraw zagranicznych Unii przemawiającego w jej imieniu jednym głosem.

Ostateczną decyzję o kształcie konstytucji podejmą wspólnie rządy 25 obecnych i przyszłych państw UE, w tym Polski. Nie będę się wahała, żeby przedstawić mojemu rządowi w pozytywnym świetle rezultaty naszej pracy – oświadczyła w debacie delegatka polskiego rządu Danuta Huebner.

Chwaląc projekt, zastrzegła jednak, że rząd będzie chciał powrócić w czasie przyszłej konferencji międzyrządowej w sprawie ostatecznego kształtu konstytucji do kwestii zasad podejmowania decyzji w Radzie Ministrów UE.

Mój rząd będzie nalegał w sprawie podejmowania decyzji większością głosów, kiedy będziemy o tym ponownie mówić na konferencji międzyrządowej – podkreśliła Huebner.

Polska, zresztą nie jedyna, ma zastrzeżenia do zawartej w projekcie propozycji, żeby w 2009 roku przejść do systemu, w którym siła głosu każdego państwa zależy ściśle od jego liczby ludności. Relatywnie zwiększy to wpływy Niemiec, a zmniejszy Polski i Hiszpanii, w porównaniu z systemem uzgodnionym w Nicei w 2000 roku.

Dlatego również szefowa dyplomacji hiszpańskiej Ana Palacio, reprezentująca swój rząd w konwencie, wypowiedziała się w piątek jeszcze ostrzej: Nie mogę nie powiedzieć, że rząd Hiszpanii ma zasadnicze zastrzeżenia w sprawach instytucjonalnych.

Obie panie zebrały w czwartek podpisy 16 innych delegatów rządowych pod listem do prezydium konwentu, zgłaszającym zastrzeżenie wobec zapisów w projekcie konstytucji, przewidujących przejście do nowego systemu głosowania w 2009 roku.

Prezydium okazało się nie tylko nieczułe na ten apel, ale nawet jeszcze usztywniło swoje stanowisko i wykreśliło z projektu klauzulę dopuszczającą ewentualne przedłużenie systemu z Nicei o dalsze trzy lata do 2012 roku.

Chociaż, obok Huebner i Palacio, pod listem podpisali się delegaci 16 innych krajów, żaden z nich nie zabrał głosu w końcowej debacie.

Na argument, że rządy powrócą do tematu w dyskusji we własnym gronie, delegat Parlamentu Europejskiego, Niemiec Elmar Brok odpowiedział na sesji plenarnej: Mamy tekst bez wariantów i konferencji międzyrządowej będzie trudno uprawomocnić wprowadzane do niego zmiany.

W piątek nie pojawił się już także żaden głos, kwestionujący odwołanie się w preambule tylko do "dziedzictwa kulturowego, religijnego i humanistycznego" i do wypływających z niego wartości bez wzmianki przede wszystkim o chrześcijańskim charakterze tego dziedzictwa.

Jako ostatni wzywał do tego w czwartek wieczorem delegat polskiego Senatu Edmund Wittbrodt, ale prezydium zignorowało jego apel, wsparty wnioskiem podpisanym przez wszystkich polskich delegatów do konwentu oraz ich 30 kolegów głównie z Włoch, Słowacji, Irlandii i Malty.

W piątek przemawiali kolejno przedstawiciele różnych grup delegatów reprezentujących rządy, parlamenty narodowe, ugrupowania polityczne, Parlament Europejski i Komisję Europejską. Prawie wszyscy wypowiadali się o projekcie konstytucji UE niemal w samych superlatywach.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę