aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Przedstawiciele przemysłu spożywczego zarzucają Komisji Europejskiej nadmierne i zbyt skomplikowane regulacje dotyczące etykietowania żywności.

24 grudnia 2015
Wczorajsza debata w Parlamencie Europejskim dotyczyła zbliżania ustawodawstw państw członkowskich w zakresie etykietyowania żywności, informacji obowiązkowo zamieszczanych na opakowaniach, sposobu umieszczania informacji (m.in. wielkości czcionki) oraz oznakowania państwa pochodzenia.

W Unii Europejskiej zagadnienia te reguluje Dyrektywa 2000/13/WE w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich w zakresie etykietowania, prezentacji i reklamy środków spożywczych. Ze względu na protesty sektora spożywczego, regulacje poddano w 2006 roku publicznym konsultacjom.W rezultacie Komisja Europejska przedstawiła propozycję zmian w dyrektywie, jednak te wciąż wywołują sprzeciw. Głównym argumentem jest nadmierna szczegółowość regulacji, co pozbawia ją efektywności. Jako przykład podaje się wymóg, by czcionka na opakowaniach miała minimum 3mm - w przypadku międzynarodowych etykiet może to stwarzać poważne problemy. Dla małych i średnich przedsiębiorstw dyrektywa oznacza więcej problemów i wydatków, stąd apele o jej zmianę. 

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę