aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Regulacje dotyczące ekologicznej produkcji żywności

19 czerwca 2002

Zasady ekologicznej produkcji rolnej oraz sposób przygotowania i znakowania pochodzących z niej artykułów rolno-spożywczych określa zarządzenie 2092 / 91 z 22.07.1991 roku. Wytyczne przepisu obejmują tylko produkty roślinne oraz produkty przetworzone zawierające niewielkie ilości składników zwierzęcych. Postanowienia uzupełniające dla produkcji zwierzęcej objęte są zarządzeniem 1535 / 92 z 16.06.1992 roku.
Zasady ekologicznej produkcji roślinnej w gospodarstwach rolnych (poletka, parcele, działki gruntowe) obejmują:

  1. Poprawę urodzajności i biologicznej aktywności gleby przez:
    • uprawę roślin strączkowych i stosowanie nawozów zielonych lub roślin głęboko zakorzenionych w ramach właściwego wieloletniego płodozmianu,
    • użyźniane gleby obornikiem, pochodzącym z naturalnej produkcji zwierzęcej oraz wzbogacanie gleby w substancje organiczne, poddane lub nie poddane kompostowaniu, przy czym produkcja takich substancji powinna być również zgodna z postanowieniami tego zarządzenia.
  2. Ściśle określone metody walki z chwastami, szkodnikami i chorobami roślin przez stosowanie kompleksowych działań w zakresie:
    • doboru właściwych odmian,
    • programowania właściwego płodozmianu,
    • mechanicznych zabiegów agrotechnicznych,
    • ochrony naturalnych niszczycieli pasożytów,
    • zwalczania chwastów przez spalanie.

Opisane w zarządzeniu zasady powinny być przestrzegane na wytypowanych poletkach i parcelach w okresie ich przygotowywania do ekologicznej produkcji przez co najmniej 2 lata przed siewem, a w przypadku niektórych upraw nie mniej niż 3 lata przed pierwszym zbiorem. Tylko w przypadkach bezpośredniego zagrożenia uprawy i gdy wymienione zabiegi są niemożliwe, dopuszcza się stosowanie innych, dokładnie wyspecjalizowanych nawozów organicznych i mineralnych. Wymienia się również określone preparaty dopuszczone do stosowania w walce ze szkodnikami i chorobami roślin.

Bardzo szczegółowo określone są zasady używania określenia "ekologiczny" (organiczny) na etykietach oraz w reklamie.
W przypadku nieprzetworzonych produktów rolniczych określenie "ekologiczny" (organiczny) może być stosowane tylko w odniesieniu do produktów wytworzonych zgodnie ze standardami produkcji, zawartymi w dyrektywie i tylko w przypadku, gdy kompetentna organizacja po przeprowadzeniu kontroli, wyda certyfikat na używanie określenia "ekologiczny". Całkowicie zabronione jest używanie terminu "ekologiczny" dla produktów, które zawierają mniej niż 50% składników, pochodzących z produkcji organicznej.
Warunki dopuszczenia do obrotu surowców żywnościowych i produktów spożywczych pochodzących z ekologicznej produkcji krajów pozaczłonkowskich precyzuje Zarządzenie Komisji 94 / 92 z 17.01.1992 roku. Przepisy dotyczące kontroli i atestacji produkcji ekologicznej w krajach pozaczłonkowskich zawiera Zarządzenie Komisji 3457 / 92.

Źródło: "Rynek rolny w świetle wymogów Unii Europejskiej" pod red. J. Małysza i T. Trziszki

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę