aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Regulowanie rynku baraniny i koźlęciny

19 czerwca 2002


Rynek baraniny i koźlęciny został objęty Wspólną Polityką Rolną w roku 1980, rozporządzeniem Rady nr 1837/70 w sprawie wspólnej organizacji rynku mięsa baraniego i mięsa koziego.

W roku 2008, w ramach reformy WPR, powstanie Wspólna Organizacja Rynków, obejmująca wszystkie dotychczas odrębne sektory. Poszczególne komitety zarządzające zastąpi jeden Komitet Zarządzający.

Obowiązującym aktem prawnym jest Rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych ( rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku ).


Wspólna organizacja rynku mięsa baraniego i koziego składa się z systemu rynku wewnętrznego i systemu handlu oraz obejmuje następujące produkty:

· Jagnięta (do jednego roku życia)
· Owce żywe inne niż zwierzęta hodowlane czystej krwi i jagnięta
· Kozy żywe inne niż zwierzęta hodowlane czystej krwi
· Mięso baranie lub kozie: świeże, chłodzone lub mrożone
· Mięso baranie lub kozie: z kością, solone, w solance, suszone lub wędzone
· Mięso baranie lub kozie: bez kości, solone, w solance, suszone lub wędzone
· Owce żywe – zwierzęta hodowlane czystej krwi
· Kozy żywe – zwierzęta hodowlane czystej krwi
· Jadalne podroby baranie i kozie: świeże lub chłodzone, inne niż przeznaczone do produkcji wyrobów farmaceutycznych
· Jadalne podroby baranie i kozie: zamrożone, inne niż te przeznaczone do produkcji wyrobów farmaceutycznych
· Jadalne podroby baranie i kozie: solone, w solance, suszone lub wędzone
· Tłuszcze owcze i kozie
· Pozostałe przetworzone lub konserwowane mięso lub podroby baranie lub kozie, niegotowane; mieszanki gotowanego i niegotowanego mięsa lub podrobów
· Pozostałe przetworzone lub konserwowane mięso lub podroby baranie lub kozie, inne niż niegotowane albo mieszanki

Producent hodujący w swoim gospodarstwie rolnym maciorki może kwalifikować się, na wniosek, do przyznania premii z tytułu utrzymywania tych owiec (premia za owce maciorki).
Kwota premii za owcę maciorkę wynosi 21 EUR. Jednakże dla producentów sprzedających mleko owcze lub produkty na bazie mleka owczego taka premia za owcę maciorkę wynosi 16,8 EUR.

Producent hodujący kozy w swoim gospodarstwie może kwalifikować się, na wniosek, do przyznania premii z tytułu utrzymywania tych kóz (premia za kozy reproduktorki). Premię tę przyznaje się producentom na określonych obszarach, na których produkcja spełnia następujące dwa kryteria:

1) hodowla kóz jest zasadniczo nastawiona na produkcję mięsa koziego;

2) techniki hodowlane kóz i owiec są w istocie podobne.
Kwota premii za kozę reproduktorkę wynosi 16,8 EUR.

Producenci na obszarach, na których hodowla owiec i kóz stanowi działalność tradycyjną lub ma znaczny udział w gospodarce wiejskiej, mogą uzyskać premię dodatkową.

Komisja może zdecydować o przyznaniu pomocy w odniesieniu do prywatnego składowania, gdy w jednym lub kilku obszarach notowań istnieje szczególnie trudna sytuacja rynkowa. Mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania baraniny i mięsa koziego uruchamiany jest przez Komisję Europejską bardzo sporadycznie i tylko w niektórych państwach członkowskich UE (np. Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia).

LEGISLACJA UE:
· rozporządzenie Rady (WE) nr 2529/2001 z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku mięsa baraniego i koziego (wraz z późniejszymi zmianami)
· Rozporządzenie Rady (EWG) Nr 3447/1990 z dnia 28 listopada 1990 roku dotyczące specjalnych zasad przyznawania pomocy na prywatne magazynowanie baraniny i koziny (wraz z późniejszymi zmianami)
· Rozporządzenie Komisji (EWG) Nr 3446/1990 z dnia 27.11.1990 r. ustalające szczegółowe zasady stosowania dopłat do prywatnego przechowywania na rynku baraniny i mięsa koziego (wraz z późniejszymi zmianami)
· Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2220/1985 z 22 lipca 1985 r. w sprawie wspólnych szczegółowych zasad stosowania systemu zabezpieczeń w odniesieniu do produktów rolnych (wraz z późniejszymi zmianami)


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę