aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Regulowanie rynku drobiu i jaj

19 czerwca 2002

W roku 2008, w ramach reformy WPR, powstanie Wspólna Organizacja Rynków, obejmująca wszystkie dotychczas odrębne sektory. Poszczególne komitety zarządzające zastąpi jeden Komitet Zarządzający.

Obowiązującym aktem prawnym jest Rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych ( rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku ).

Rynek jaj i drobiu wszedł w ramy Wspólnej Organizacji Rynku 1 lipca 2008 roku.

W związku z tym, od 1 lipca 2008 r. produkty sektorów jaj i drobiu będą wprowadzane do obrotu zgodnie z przepisami zamieszczonymi w załączniku XIV Rozporządzenia nr 1243/2007.


Wspólna organizacja rynku jaj obejmuje następujące produkty:
· Jaja drobiowe w skorupkach, świeże lub konserwowane
· Jaja bez skorupek i żółtko jaj, nadające się do spożycia przez ludzi, świeże, suszone lub w inny sposób konserwowane, słodzone lub nie


Wspólna organizacja rynku drobiu obejmuje następujące produkty:
· żywy drób, ptactwo dzikie, kaczki, gęsi, indyki i perliczki,
· ubity drób z wyżej wymienionych kategorii i jadalne podroby z nich, świeże, schłodzone lub zamrożone,
· wątróbka drobiowa świeża, schłodzona, zamrożona, solona lub w solance,
· drobiowy tłuszcz świeży, schłodzony, zamrożony, solony, w solance, suszony lub wędzony,
· drobiowy tłuszcz wytopiony lub rozpuszczony wyekstrahowany,
· w inny sposób przygotowane lub przetworzone mięso i podroby drobiowe

Pojawienie się przypadków ptasiej grypy na obszarze Unii Europejskiej w znacznym stopniu wpłynęło na spożycie mięsa drobiowego w Europie. W 2006 roku została przyjęta zmiana przepisów dotyczących wspólnej organizacji rynku jaj i mięsa drobiowego, aby umożliwić stosowanie nadzwyczajnych środków wspierania rynku na wniosek państw członkowskich. Odstępstwo to miało na celu uniknięcie poważnych zakłóceń na rynku wynikających bezpośrednio z utraty zaufania konsumentów, spowodowanej zagrożeniem dla zdrowia publicznego lub zdrowia zwierząt.

Rozróżniono dwie klasy jakości jaj: klasa A to jaja świeże nadające się do bezpośredniego spożycia przez ludzi, klasa B to jaja stosowane w przemyśle spożywczym lub niespożywczym.

LEGISLACJA UE:

· Rozporządzenie Rady ( WE ) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych ( „rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku” )
· Rozporządzenie Komisji ( WE ) nr 543/2008 z dnia 16 czerwca 2008 r. wprowadzające szczegółowe przepisy wykonawcze do rozporządzenia Rady ( WE ) nr 1234/2007 w sprawie niektórych norm handlowych w odniesieniu do mięsa drobiowego
· Rozporządzenie Komisji ( WE ) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady ( WE ) nr 1234/2007 w sprawie norma handlowych w odniesieniu do jaj
· Rozporządzenie Komisji ( WE ) nr 617/2008 z dnia 27 czerwca 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady ( WE ) nr 1234/2007 w zakresie norm handlowych w odniesieniu do jaj wylęgowych i piskląt drobiu hodowlanego


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę